Mahkemenin Emri veya Açıklaması Olmaksızın Wikipedia Kapatıldı

Mahkemenin Emri veya Açıklaması Olmaksızın Wikipedia Kapatıldı

İnternet’te bir sansür izleme ağına göre, ücretsiz bir çevrimiçi ansiklopedi olan Wikipedia’ya erişim Türkiye’de engellendi.

Kendisine bağımsız bir “dijital şeffaflık projesi” adı verilen Türkiye Blokları, Türkiye’deki kullanıcıların cumartesi sabahından bu yana Wikipedia’nın tüm dil sürümlerine erişemediklerini söyledi.

Monitör, “Kullanılabilirlik kaybı, ülkedeki içeriği sansürlemek için kullanılan internet filtreleriyle uyumlu değildir” dedi.

Site, geçici bir idari tedbir ile mahkeme kararı olmaksızın engellendi.

Söz konusu tedbir, ülkenin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu tarafından uygulanmaya başlandı.

Sitenin neden engellendiğine dair resmi bir açıklama yapılmadı, ancak “terörle alakalı içerik” olarak bildiriyor.

Günlük Hürriyet gazetesi, Türkiye’nin teröre destek veren içeriğin kaldırılması ve Türkiye’yi “terörün destekçisi” olarak ilan etmesi için Wikipedia ile iletişim halinde olduğunu söyledi.

NTV, Türkiye’den Wikipedia’nın ülkede bir ofis açmasını, uluslararası hukuka uygun hareket etmesini ve mahkeme kararlarına uymasını ve “Türkiye’ye yönelik karartma operasyonunun bir parçası olmamasını” talep ettiğini bildirdi.

Bu talepler yerine getirilir ve içerik kaldırılırsa, Türk medyasına göre site yeniden açılacaktır.

Siteye sanal bir özel ağ (VPN) kullanmadan erişmeye çalışırken, bağlantılar kesiliyor ve tarayıcılar “Bu siteye erişilemiyor” uyarısı veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir