Liseli öğrenci tarafından Apple Hacklendi

Liseli öğrenci tarafından Apple Hacklendi

Siber saldırılar dünyanın her yerinde firmaların başını ağrıtmaya devam ediyor. Özellikle göz önünde olan büyük firmaların başı bu tarz sorunlarla her zaman dertte. Bunlardan biri de geçtiğimiz günlerde Avustralya’da ortaya çıktı. Melbourne şehrinde yaşayan 16 yaşındaki bir lise öğrencisinin bir önce Apple‘ın sunucularını hacklediği ve 90 GB veriyi çaldığı anlaşıldı.

Liseli öğrenci Apple’ı hackledi

Apple hayranı olduğu açıklanan genç kötü bir niyetinin olmadığını açıklamış olsa da gözaltına alınmaktan kurtulamadı. Şirketin sunucuları içindeki şifrelenmiş verileri çalan gencin aldığı bu veriler içinde birden çok kullanıcı hesabına erişmeyi sağlayan son derece güvenli yetkili anahtarlarının da yer aldığı iddia ediliyor.

Liseli gencin geçen yıl yapılan bir operasyonla Avustralya Federal Polisi (AFP) tarafından yakalandığı ancak soruşturmanın selameti için bu bilginin gizli tutulduğu da açıklandı. Bilginin gizli tutulmasındaki amacın ise bu gencin bağlı bulunduğu bir siber saldırı organizasyonunu ortaya çıkarma istediği olduğu düşünülüyor.

Polisin gencin evine yaptığı baskında ele geçirilen iki adet Apple dizüstü bilgisayarın seri numaralarının, Apple sunucularına giriş yapan cihazların seri numaralarıyla eşleştiği belirlendi. Ayrıca, bir adet cep telefonu ve bir adet sabit disk sürücüsünün IP adreslerinin de hackleme işlemlerine karıştığı ortaya çıktı.

Hackleyerek elde ettiği dosyaları WhatsApp aracılığıyla başkalarıyla da paylaştığı belirlenen gencin Apple sunucularına erişimi, şirketin güvenlik ekibinin izinsiz hareketleri tespit etmesi sonucunda engellenmişti. Suçunu itiraf eden 16 yaşındaki genç, önümüzdeki ay belli olacak ceza kararını bekliyor.

Siber saldırılardan nasıl korunulur?İnternet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir