Kıyamet Kopsa Bile Çalışacak İşletim Sistemi: Collapse OS

Kıyamet Kopsa Bile Çalışacak İşletim Sistemi: Collapse OS

Motherboards’ta yer alan habere göre yazılım geliştiricisi Virgil Dupras, Collapse OS adını verdiği bir işletim sistemi geliştirdi. Zaten birçok işletim sistemi var, Collapse OS’un farkı ne diye sorabilirsiniz. Aslında adından da anlaşılabileceği gibi bu işletim sistemi post apokaliptik (kıyamet sonrası) bir ortamda çalışabilecek.

Böyle bir işletim sisteminin geliştirilmesinin amacı ise yaşanabilecek yıkıcıyı olay sonrası bugün bildiğimiz dünyaya dair hiçbir şey kalmadığında medeniyetin sıfırdan kurulmamasını, kaldığı yerden devam etmesini sağlamak.

Collapse OS

İşletim sisteminin geliştiricisi Dupras, toplum çöküşe geçtiğinde ve tüketiciye yönelik elektronik cihazlarının artık kullanılması mümkün olmadığında yeni kurulum için gereken teknik beceri çok büyük üstünlükler sağlayacağını düşünüyor.

Dupras, işletim sistemini hayatta kalanların kullanması için tasarladı. İşletim sistemi ayrıca yeniden ayağa kalkmak ve geçici makinelerin kolayca üretilebilmesi için bağımsız ve kendi kendine kurulabilecek şekilde programlandı.

İşletim sisteminin herhangi birine yardımcı olması ihtimali pek de yüksek sayılmaz. Modern tüketici elektroniği cihazlarının kullanılamadığı bir ortamda harika bir çözüm olsa da insanların çok az sayıdaki yiyecek için mücadele edeceği bir ortamda bilgisayar akla gelecek olan ilk şey olmayacaktır.

Dupras, Motherboard’a verdiği röportajda “Gerçek olduğunu düşündüğüm bir riski azaltmak için bunu yaptım. Kaçınılamaz değil ancak muhtemelen mütevazı bir destek için yeterli” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir