Kendi Hızyuvarını Kendi Geliştiriyor

Kendi Hızyuvarını Kendi Geliştiriyor

Güney Kore hükumeti, ses hızına yakın hızlarda seyahat edebilen yeni bir tren teknolojisini kullanıma sokmaya hazırlanıyor. Bu projeyle 5 saatlik yolculuk süresinin sadece 30 dakikaya düşürülmesi planlanıyor. Bu teknoloji Elon Musk tarafından tasarlanan hızyuvar teknolojisine çok benzese de bazı noktalarda bu teknolojiden ayrışıyor.

Ultra hızlı trenler

Güney Kore Demiryolları Araştırma Enstitüsüne göre, ‘hiper tüp’ adı verilen bu tren formatının planları, çok uzak olmayan bir gelecekte paylaşılacak. South China Morning Post’a konuşan organizasyon yetkilisi “Alçak basınçlı tüplerde yıldırım hızında hareket edecek ultra hızlı trenler inşa etmeyi planlıyoruz. Bu amaç doğrultusunda, ilgili enstitüler ve Hanyang Üniversitesi ile hiper tüp formatı adı verilen çeşitli teknolojilerin uygulanabilirliğini kontrol edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Tüm kaynaklarını bı projeye aktaran Güney Kore, manyetik kaldırma (mag-lev) teknolojisinin ötesine geçmek istiyor. Manyetik kaldırma, elektromıknatıslar sayesinde treni havada tutarak, tekerlerden kaynaklanan sürtünmeyi sıfıra indiriyor. Böylece hızlı seyahat mümkün oluyor. Ancak asıl sorun, tekerlerden ziyade havanın trene karşı gösterdiği direnç. Hava sürtünmesini engellemek için ise alçak basınçlı bir tüp inşa edilmesi planlanıyor. Böylece neredeyse hiçbir şekilde sürtünmeye maruz kalmayan tren daha önce erişilmemiş hızlarda seyahat edebilir.

Güvenlik ön planda olmalı

Ancak bu tasarımın güvenliği oldukça önemli. Bir terör saldırısı ya da doğal afet sebebiyle alçak basınçlı tüpün basıncı artarsa yaşanacak kaza yıkıcı sonuçlara sebep olabilir.

Güney Kore Demiryolları Araştırma Enstitüsü bu yeni nesil teknolojiyi geliştirmek için çalışan tek kuruluş değil. ABD ve Dubai’deki özel kuruşlar da sırasıyla Hyperloop One ve Hyperloop Transportation Technologies adı altında benzer çalışmalar yürütüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir