Kargodan 15 yılın şikâyet rekoru çıktı

Kargodan 15 yılın şikâyet rekoru çıktı

Necdet Çalışkan

Tabi meseleye sadece tüketici cephesinden de bakmadık. Sözkonusu mesajı ileten kargo şirketlerine de ‘Nedir bu durum?’ diye sorduk ancak “sistemsel bir hata, herkese gidebiliyor” cevabı ile yetinmek zorunda kaldık.

Hiç şüphesiz ki sistemsel olarak tabir edilen bazı hatalar da olabilir ancak internette yapılan basit bir arama bile aslında bu sorun nedeniyle mağdur olan tüketicilerin ne kadar çok olduğunu da gösterir nitelikte.

15 YILIN REKORUNU KIRDILAR!

Malum, kargo şikayetleri Türkiye’de yeni bir mevzu değil. Ancak bu sorunun yıllardır katlanarak büyüdüğü de bir gerçek. Hatta yine internet kullanıcılarının aramalarına bakıldığında “kargo” ile “şikayet” kelimeleri birlikte aranır hale gelmiş durumda.

Türkiye’deki kullanıcıların Google’da yaptığı “kargo şikayet” aramalarına bakıldığında vahim tablo daha net bir şekilde ortaya çıkıyor. Google’ın arama trendlerinde yapılan “kargo şikayet” aramaları da bu durumu gözler önüne seriyor.

Türkiye’de 2004 – 2019 yılları arasında “kargo şikayet” aramaları tarihi zirvesine tam da içinde bulunduğumuz bu günlerde çıktı. Black Friday ve Efsane Cuma kampanyalarının olduğu son 2 haftalık süreçte, Google Trends verilerinde “kargo şikayet” aramaları son 15 yılın en yüksek düzeyine ulaştı.

Sonuçta e-ticaret siteleri, “Biz ürünleriniz kargoya verdik” diyerek deyim yerindeyse topu kargo şirketlerine atıyor. Kargo şirketleri ise “Bu dönemde teslimat süresi değil indirim önemli. Yoğunluğumuz üçe katlandı. E-ticaret siteleri beyan ettikleri gönderilerin çok üstüne çıktı” diyerek, tüketicilerin ‘anlayışına!’ sığınıyor. 

Ancak şunu hatırlatarak, yazımızı bitirelim: 

Yapılan iş sosyal sorumluluk değil. Hayrına yapılmıyor, ticaret yapılıyor, para kazanılıyor… Tüketiciler kargo takibi yaparken, onların anlayışının takibini yapmak isteyen kargo şirketlerinin son 15 yılın rekorunu kıran yukarıdaki grafiğe bakması yeterli olacaktır!

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ24 saat24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri

efsane cumablack fridaye-ticaretkargogooglegoogle arama trendlerihaberlerGÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir