Jinekomasti ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Jinekomasti ameliyatı sonrası iz kalır mı?

 

                Jinekomasti, erkeklerin genel olarak memelerindeki büyüklükten rahatsızlık duydukları bir konudur. Bu yüzden günümüzde çeşitli tedavi yöntemleri mevcuttur. Tedaviler yapılırken, erkek hastanın yaş aralığı da göz önünde bulundurulur. Çünkü yeni doğmuş bebeklerdeki jinekomasti, bir süre sonra yok olabileceği gibi ergenlik dönemindeki jinekomastinin de bazen 1-2 yıl içerisinde yok olduğu gözlemlenmiştir. Yaşlılık döneminde de az olsa da görülebilen jinekomasti, erkek hastanın durumundan çok rahatsız olması halinde tedavi edilir. Tedavi yöntemleri arasında ilaçla tedavi ve de ameliyat ederek tedavi etmek bulunmaktadır. Ameliyat sonrasında hastaların bilgilendirilmesi gereken konulardan biri de jinekomasti ameliyatı sonrası iz kalır mı? Hususudur.

Jinekomasti ameliyatı için karar verebilmek için önce tanının nasıl konulacağı çok önemlidir. Erkeklerde meme büyümesi genellikle iki taraflı olur ve bu çoğu kez iyi huylu bir değişikliktir. Ayrıca buna jinekomasti denebilmesi için de memede 2 cm’den fazla bir büyüme olması lazımdır. Eğer jinekomasti ameliyatına karar verildiyse, ameliyatın öncesine ve sonrasına çok dikkat edilmelidir. Bunlardan biri de hastaların en çok merak ettiği konulardan biri olan, jinekomasti ameliyatı sonrası iz kalır mı? Sorusudur.

Jinekomasti ameliyatı sonrası iz kalır mı? sorusunun yanıtı, ameliyatın yapılacağı liposuction yöntemleri hakkında bilgi edinmekten geçiyor. Klasik liposuction ve ultrasonik yani vaser liposuction sonrası oluşan izler; klasik liposuctionın meme başının hemen altında, vaser liposuctionın ise meme kıvrımının olduğu yerde olmak üzere her bir meme için iki tane, yaklaşık yarım santim uzunluğunda izler bulunur. Eğer bunlara cerrahi yani kesili bir işlem de yapılmışsa, meme başının hemen altında yarım ay şeklinde, açıklığı yukarıya bakan, meme başının koyu rengiyle açık rengi arasında tam geçiş bölgesinde yarım ay şeklinde bir iz kalır. Bu izler ilk başta hafif kırmızımsı olurlar, fakat zamanla rengi solarak normal cilt rengine oldukça yaklaşırlar. Çok dikkatli bakılmadıkça da başkaları tarafından da pek fark edilmezler.

Jinekomasti ameliyatı sonrası iz kalır mı? sorusunun yanıtında, yine en önemli şeylerden biri, hastanın yaralarının iyileşmesiyle ilgili bir problemi olup olmadığıdır. Hastanın yaraları kabararak iyileşiyorsa, bu durumda, doktorların bunların oluşmaya başladıklarını hissettiklerinde çeşitli ilaç ve krem tedavileriyle, lazer tedavisi ve lokal uygulanan tedaviler ile iz kalmadan iyileştirmeyi sağlamaya çalışıyorlar.

Kaynak : http://jinekomastiturkiye.com/jinekomasti-ameliyati/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir