Japonya’yı Vuran Tayfun Sonrası Ortaya Çıkan, Kıyamet Filmlerini Andıran Görüntüler

Japonya’yı Vuran Tayfun Sonrası Ortaya Çıkan, Kıyamet Filmlerini Andıran Görüntüler

Geçtiğimiz hafta sonu Japonya’yı etkisi altına Hagibis Tayfunu, son 60 yılın en şiddetli tayfunu oldu. Hagibis Tayfunu’nda 28 kişinin hayatını kaybettiği, 177 kişinin de yaralandığı Japon yayın kuruluşu NHK tarafından bildirildi. 

Hagibis Tayfunu ve 1958’de Japonya’yı vuran Ida Kasırgası birbirine çok benziyor. Her iki kasırga da Batı Pasifik’te oluştu ve hızlı bir şekilde 5. kategori kasırga aşamasına geldi. Her iki kasırga da, karaya ulaştıklarında çok zayıfladılar, çok yağmur yağdırdılar. Kasırgalar nedeniyle yağan yağmurlar yıkıcı toprak kaymalarına neden oldu.

Ida Kasırgası sırasında 43.18 cm yağış gerçekleşti. Ida Kasırgası’nın yaşandığı döneme göre daha sıcak aylarda olduğumuz için bulutlar daha fazla nem tutuyor ve bu nemi karada serbest bırakıyor. Son birkaç gündür kaydedilen verilere göre Tokyo’nun dışında olan Hakone’ye 93.98 cm yağmur düştü. Bu kadar büyük miktardaki yağışlar, sel ve toprak kaymasını tetikler. Hagibis Kasırgası’ndan en fazla etkilenen bölge Mt. Fuji oldu.

Japonya’nın yayın kuruluşlarının açıkladığına göre Hagibis Kasırgası’nda 28 kişi hayatını kaybetti. Kasırga sırasında ve sonrasında da 177 kişi yaralandı. Ancak bu rakamlar Ida Kasırgası’nın arkasında bıraktığı rakamlarla karşılaştırıldığında Japonya’nın yaşadığı dönüşüm ortaya çıkıyor. 1958 yılında Ida Kasırgası nedeniyle 1200 kişi hayatını kaybetmişti. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir