İzmir’de Ceza Davası Nasıl Açılır?

İzmir’de Ceza Davası Nasıl Açılır?

Ceza davalarının en önemli özelliği kamu vasfı olma niteliğindedir. Çünkü savcı, herhangi birinin suçlu olduğu konusunda yeterli şüphe varsa ve bu şüpheler iddianame bildirirse savcının ceza davası açma yükümlülüğü doğar. Ceza davaları ile genel görevli olan 2 tane mahkeme vardır. Bunlar Ağır Ceza ve Asliye Ceza mahkemeleridir. Fakat bu genel mahkemeler dışında özel mahkemeler de vardır. Özel mahkemeler olağanüstü durumların olduğu konularda görevlidir. Çocuk Mahkemeleri, Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi ve Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi olmaktadır.

Nasıl Ceza Davası Açılır?

Ceza davalarının farklı açılma yöntemleri vardır ve nasıl açılacağı aslında işlenen suçun niteliğine göre değişir. Şikayete bağlı suçlar mağdur, suçtan zarar gören (müşteki) tarafın konusu edilmediği durumlarda savcılık tarafından soruşturma başlatılır. Hemen ceza davası açılmaz. Fakat mağdur tarafın olduğu kesinleşir ve suç öğrenilirse dava savcılık tarafından açılır. Bu durumda bir ceza avukatı olması işlemlerin daha hızlı ve eksiksiz işlemesini sağlayacaktır.

Kimler Ceza Davası Açabilir?

Mağdur olan, suçtan zarar gördüğü kesinleşmiş ve kanıtlanabilir olan kişiler bulunduğu şehirde görevli mahkemeye başvurarak davayı açabilirler. Bu durumda bir avukattan yardım almak oldukça önemlidir. İzmir Ceza Avukatı sadece davayı açma konusunda değil kovuşturma, soruşturma süreçlerini yakından takip ederek gerekli işlemleri yapmaktadır. Bu nedenle Ağır Ceza davalarında avukat olması gerekmektedir. Çünkü şikayete tabi olan suçlarda eğer şikayet olmazsa dava düşer. Bu durumu yeterli teknik bilgiye sahip bir Avukatın takip etmesi gerekir. Avukat tutmaya parası olmayan kişilerin Ceza Muhakemesi Kanuna göre Devlet tarafından Avukat atanır. Bu Avukatın ücreti Devlet tarafından ödenir. Eğer maddi durumunuz yeterli değilse ve mağdur durumdaysanız. Ceza davası açmaya yetecek derecede zararınız varsa bulunduğunuz il veya ilçedeki Adliyeye başvurmanız gerekmektedir.

https://www.aegeanlaw.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir