eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat
iTunes Ve iCloud Uygulamalarında Tehlikeli Bir Güvenlik Açığı Keşfedildi

iTunes Ve iCloud Uygulamalarında Tehlikeli Bir Güvenlik Açığı Keşfedildi

iTunes ve iCloud’larda güvenlik açığı tespit edildi. Bu güvenlik açığı kullanılarak kötü niyetli kullanıcılar tarafından bilgisayarlara zararlı yazılım yüklenebiliyor. Araştırmacılar konu ile ile ilgili tavsiyelerde bulundu. Tavsiyeler göre Bonjour servisinin eski sürümünü kaldırmamız iyi bir önlem olabilir.

Bonjour, antivirüs programları tarafından da güvenli uygulama olarak görünüyor. Bu yüzden zararlı yazılım yükleme esnasında virüs tespiti yapılamıyor. Bu açıktan kurtulmanın bir çözümü olarak kullanıcılara servisin eski sürümünü kaldırmaları tavsiye ediliyor. Bonjour, Apple’ın güncelleme uygulaması olduğundan, açık sebebiyle kullanıcılar farkında olmadan zararlı yazılımları indirebiliyor. Öyle ki, iTunes ve iCloud uygulamaları silinse dahi Bonjour servisi bağımsız bir şekilde çalışmaya devam ediyor.

Güvenlik güncellemesi yapıldı

Apple, 7 Ekim 2019 tarihinde iCloud ve iTunes uygulamaları için güncelleme yayınladı. Yayınladığı güvenlik güncellemesi ile bu açığı kapatmış oldu. Ne yazık ki bu güncelleme, uygulamalar kaldırıldığı halde Bonjour servisinin çalışmaya devam ettiği bilgisayarları kapsamıyor. Güvenlik araştırmacıları,  iCloud 10.7, iCloud 7.14, iTunes 12.10.1 sürümleri ile bu açığın kapandığını belirtiyor. Ayrıca araştırmacılar, söz konusu uygulamaları daha önce yükleyip güncelleme gelmeden kaldıran kişilerin Bonjour servisini kaldırmalarını tavsiye etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir