İPhone’a Windows XP Kurmayı Başardılar

İPhone’a Windows XP Kurmayı Başardılar

iPhone satın alanlar zaten iOS işletim sistemini kullanmak için böyle bir tercih yapıyor. iOS mobil bir işletim sistemi olduğu için masaüstünde yapılan çoğu işlemi yapmak zorlu oluyor. Peki iPhone’a Windows XP’nin kurulabileceğini biliyor muydunuz?

Windows XP’yi çalıştırabilmek için Xcode yardımıyla bir emulatörü cihaza yüklemek ve Windows XP’yi başlatmak gerekiyor. Yayınlanan videoda iPhone 7 olduğu ve iOS 10.2 ile çalıştığı görülen cihazda söz konusu uygulama başlatılıyor. Daha sonrasında uygulama içerisinde Windows XP açılıyor. Tahmin edilebileceği üzere Windows XP’nin iPhone’da açılması oldukça uzun sürüyor. Tam olarak açıldığında dokunmatik panel trackpad gibi kullanılıyor ve böylece mouse istenen yere hareket ettirilebiliyor. İşletim sisteminde dosyalar arasında gezinilebiliyor ve istenen her yere ulaşılabiliyor; tabii yeterince sabırlıysanız. Ancak küçük ekranda Windows XP’de gerçekten işe yarar bir şeyler yapmanın mümkün olmadığını söyleyelim. Dolayısıyla ortamlarda iPhone’a Windows XP’yi kurabildiğinizi söyleyip hava atmaktan başka yapabileceğiniz pek bir şey yok.

iPhone’a Windows XP‘yi kurabilmek pek kolay değil. Github’daki proje sayfasında iBox isimli emulatörün kurulmasını sağlayan dosyalar ve kurulum aşamasının nasıl tamamlanacağını gösteren yönergeler yer alıyor. Uygulamayı kurabilmek için C++ kodlama dilini bilmek ve birkaç satır kod yazmak gerekiyor. İlgili proje sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir