Intel SSD’lerden 3 Kat Hızlı Depolama Birimini Duyurdu

Intel SSD’lerden 3 Kat Hızlı Depolama Birimini Duyurdu

Intel, SSD’lerden 3 kat daha hızlı yeni depolamana birimini duyurdu. Peki Optane 800P’nin fiyatı ne kadar?
Intel geleceğin SSD katilini icat etti! Çok hızlı ancak çok pahalı.

Intel, SSD’lerden üç kat daha hızlı Optane 800P adlı yeni depolama birimini duyurdu. Bu küçük depolama alanı her şeyi daha hızlı hale getiriyor. Intel’in Optane 800P depolama alanı satın alabileceğiniz en hızlı depolama alanlarından biri. Aynı zamanda inanılmaz derecede pahalı. Bir SSD’den üç buçuk kat daha pahalı. Ancak Intel Optane 800P sadece bir depolama sürücüsü değil.

Depolama yükseltmelerinin geleneksel olarak bir bilgisayarın performansını artırmanın ilk ve en ucuz yollarından biri olduğunu söyleyerek başlayalım. Bilgisayarınız veriyi daha hızlı okuyor ve yazıyorsa, işlemlerini daha hızlı gerçekleştiriyordur. Yine de, tüm işlemler yalnızca depolama yükseltmesiyle geliştirilmez. Bazen başka şeyleri de yükseltmelisiniz. Ekran kartı, işlemci, RAM gibi. Böylece büyük bir 4K video veya Photoshop açarken daha hızlı olabilir ya da oyunlarda takılma yaşamazsınız.

Şimdiye kadar, bilgisayarınıza depolama alanı satın almak istediğinizde, geleneksel bir sabit diske gitmek zorunda kaldınız. Çünkü en ucuz yol bu. Ancak hız konusunda USB flash sürücülerinden bir kötü olabilirler. Optane ise son derece hızlı.

Optane, 3D XPoint adı verilen bir bir teknoloji kullanıyor. Bu teknoloji, geleneksel sabit diskleri bile bazı durumlarda iki kat daha hızlı yapabiliyor. Piyasanın en güçlü SSD’lerinden Sandisk X400 ile karşılaştırıldığında da Intel Optane 800P farkını ortaya koyuyor.

Intel Optane 800P, cidden çok pahalı. 58GB’ı 130, 118GB’lık modeli ise 200 dolar. Yani her GB için 1,69 dolar ödemiş oluyorsunuz. Samsung’un en hızlı SSD’lerinden 960 EVO serisinde bile 1GB’lık veri için 0,48 dolarlık bir ücret ödeniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir