Intel, Mobileye’yi 15,3 Milyar Dolar Karşılığında Satın Alacak

Intel, Mobileye’yi 15,3 Milyar Dolar Karşılığında Satın Alacak

Intel, İsrail bilgisayar görüntüleme şirketi Mobileye’yi 15.3 milyar dolarlık bir anlaşma ile satın alıyor.

Edinimin yapıldığı raporlar ilk olarak bu sabah yerel yayınlarda dolaşmaya başladı, ancak Mobileye şimdi anlaşmayı resmen ilan etti. Intel, Mobileye‘nin önceki piyasa kapanış fiyatı üzerinden %33 dolayında prim sağlayan nakit olarak 63,54 $ hisse teklif ediyor.

1999 yılında kurulan Mobileye, araçların sürüş destek sistemlerinin arkasında görsel zekaları geliştirir ve uyarlanabilir cruise kontrol, şeritten kalkış uyarıları ve mesafe muhafazasını içerir. Teknolojisi halihazırda BMW, Volvo, Buick ve Cadillac gibi büyük markalar tarafından kullanılmaktadır. BMW, Intel ve Mobileye, Temmuz ayında, 2021 yılına kadar kendi kendine sürüş otomobillerini tam üretime çıkarma planlarını duyurdu ve bu yılın başında üçlü, 2017 yılının ikinci yarısında 40 bağımsız test aracı otomobil yoluna koymayı taahhüt etti.

Intel filizlenen self-driving otomobil sektöründe çıkarların sırrını açıkladı. Bir yonga üreticisi olarak, Intel‘in çıkarları başlangıçta tamamen sezgisel görünmeyebilir, ancak özerk araçların çalışması için çok fazla bilgi işlem gücü gerektirdiğini düşündüğünüzde, Intel’in bu alandaki itilmesi aslında anlamlıdır.

Intel CEO’su Brian Krzanich, “Bu satın alma, hissedarlarımız, otomotiv endüstrisi ve tüketiciler için büyük bir adım” dedi. “Intel otomobilin yolunu çizmek ve gerçek zamanlı sürüş kararları almak da dahil olmak üzere özerk sürüş için kritik temel teknolojileri sunmaktadır. Mobileye, endüstrinin en iyi otomotiv sınıfı bilgisayar görüntüsünü ve otomobil üreticileriyle güçlü bir ivme kazandı. Birlikte, otomobil üreticilerinin daha düşük maliyetle Cloud-to-car çözümünde gelişmiş performans ile özerk sürüşün geleceğini hızlandırabiliriz “dedi.

Yeni birimi Mobileye ve Intel’in Otomatik Sürüş Grubunu oluşturacak ve Mobileye kurucusu ve CTO Amnon Shashua‘nın başkanlığını İsrail dışına taşıyacak. İşlemin önümüzdeki dokuz ay içinde kapanması bekleniyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir