Intel Core i9 Extreme Edition CPU, 18 Çekirdekli Bir Canavar

Intel Core i9 Extreme Edition CPU, 18 Çekirdekli Bir Canavar

Geçen yıl Computex‘te Intel, şirketin “megatasking” dünyasına giren ilk 10 çekirdekli tüketici CPU’sunu açıkladı. 1,700 doları bulan pahalı bir yongaydı, ancak aynı anda birkaç yoğun görev yapması gereken kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılıyordu.

Artık Intel, meraklıları için yeni bir işlemci ailesiyle (Core X-serisi) ante’i yükseltiyor ve ilk 18-çekirdekli işlemcisi olan i9-7980XE’nin öncülüğünü yapıyor.

1,999 dolarla fiyatlandırılan 7980XE, ortalama bir masaüstünde göreceğiniz bir yonga değil. Bunun yerine, Intel‘den bir açıklama daha.

Bu, AMD’nin 2017 için en güçlü tüketici işlemcisi olması beklenen 16 çekirdekli Threadripper CPU‘yu yendi. Intel’e, oyun oynamak gibi işleri yapmak isteyen geç tüketen kullanıcıların taleplerini karşılamanın bir başka yolu var. Bunları Twitch üzerinden HD olarak yayınlarken 4K Esnek çekirdek sayısı yetmiyor gibi, i9-7980XE de teraflop değerinde bir bilgi işlem gücüne sahip ilk Intel tüketici cipsidir.

18 çekirdek biraz zengin olursa, Intel’in 10, 12, 14 ve 16 çekirdekli diğer Core i9 Extreme Edition cipsleri var.

Donanım meraklıları için belki de en iyi haberler:

10 çekirdekli i9-7900X, geçen yılın sürümüne göre önemli bir indirim olan 999 $ karşılığında perakende satış yapacak.Tüm i9 yongaları, 3.3GHz taban saat hızlarına sahip ve Turbo Boost 2.0 ile 4.3GHz çift çekirdekli hızlara ve Turbo Boost 3.0 ile 4.5GHz’e ulaşıyor.

Turbo Boost 3.0’dan bahseden performansı hem yeni hem de çift çekirdek hızlarını artırmak için geliştirilmiş Extreme Edition cipslerinde geliştirildi. X-Serisi ailesinin yuvarlanması, 4, 6 ve 8 çekirdekli modellerde dört çekirdekli i5-7640X ve i7 modelleridir.

Her ne kadar overkill gibi görünse de Intel, Core i9 serisine geçen yıl 10 çekirdekli cips için şaşırtıcı bir talep geldiğini söylüyor.

Intel temsilcisi, “Broadwell-E bir deneydi,” dedi. “Bu meraklı topluluğumuzun en iyilerden sonra geleceğini kanıtlıyor … Evet, daha çekirdek sayım ekliyoruz, ancak daha çekirdek sayımlar da sunuyoruz. Her iki uçtaki ölçeklenebilirlik de bizden sonra gittiğimiz şey. .”

 

Tahmin edebileceğiniz gibi, işlemciye daha fazla çekirdek doldurmak bazı önemli ısı sorunlarına yol açar.

Bu nedenle Intel, yeni nesil cipslerin yanı sıra bazı önceki nesillerde de çalışacak olan kendi sıvı soğutma çözümünü geliştirdi.

Yeni Core i9 işlemcilerin hepsi, 6 ve 8 çekirdekli i7 cipsleri ile birlikte, çekecekleri azami güç miktarı, sıcakta 140W’lık ısıl tasarım noktalarını (TDP’ler) ateşliyor.

Geçen yılın 10 çekirdekli CPU’su ile aynı, ancak yine de Intel’in daha ekonomik olan i7-7700K’daki 91W’lık TDP’nin çok üzerinde.

 

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, Intel’in dizüstü bilgisayar fişleri, masaüstü CPU’larından çok daha ilginç.

Kısmen bunun nedeni, ultra taşınabilir bilgisayarların ve konvertibl dizüstü bilgisayarların yükselişinin odağı makul bir miktarda işlem gücü sağlayarak mümkün olduğu kadar çok bilgi işlem gücü sunmaktan uzaklaştırmış olmasıdır.

Yeni Core i9 X serisi işlemciler pek çok tüketiciye uygun olmayabilir ancak teçhizatlarını sıcak çubuklar gibi kullanan donanım meraklıları için bir rüya gerçek oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir