İngiltere Vizesi

İngiltere Vizesi

İngiltere vizesi bir diğer adıyla Birleşik Krallık vizesi, Birleşik Krallık ülkelerine seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alması gereken vizedir. Sıkça İngiltere vizesi olarak anılsa da “UK Visa” yani Birleşik Krallık vizesi İngiltere, Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler’e seyahat olanağı tanır. İrlanda Cumhuriyeti’ne Birleşik Krallık vizesi ile seyahat edilememektedir. Fakat kısa süreli seyahatlerde İngiltere üzerinden giriş yapılması halinde İngiltere vizesi ile seyahat mümkündür. Birleşik Krallık ülkeleri, Schengen üye ülkeleri içerisinde yer almadığı için Schengen vizesi ile İngiltere’ye giriş yapılamamaktadır. Aynı şekilde İngiltere vizesi ile Schengen ülkelerine giriş yapılması da söz konusu değildir.

Hususi (Yeşil) Pasaport, Hizmet (Gri) Pasaportu ve Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport sahipleri İngiltere ve diğer Birleşik Krallık ülkelerine giriş yapabilmek için İngiltere vizesi almak zorundadır. Yalnızca Diplomatik (Siyah ve Kırmızı) Pasaport hamilleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz olarak seyahat etme hakkına sahiptirler.

İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

Peki; İngiltere Vizesi nasıl alınır? İngiltere Vizesi almak için neler yapılmalıdır?

İngiltere’ye seyahat etmek isteyen kişiler; seyahatlerinin amacına uygun vize türüne başvuru yapmalıdır. Standart ziyaretçi vizesi, eğitim vizesi, çalışma vizesi, aile katılım vizesi, transit vizeler, başvurulabilecek vize türlerinden bazılarıdır.

Vize almak için başvuruda bulunacak kişilerin öncelikle İngiltere Vize Başvuru Formu’nu doldurmaları gerekmektedir. İngiltere Vize Başvuru Formuİngiltere Konsolosluğu tarafından belirlenmiş web sitesi üzerinden İngilizce ve online olarak doldurulmalıdır. İlk kez başvuruda bulunuluyorsa kayıt oluşturulması ve sisteme giriş yapılması gerekmektedir. Ardından gidiş amacı göz önüne alınarak doğru vize türü seçilmeli, istenen bilgiler doğru ve eksiksiz olarak verilmelidir. Başvuru formunda yöneltilen soruların boş bırakılması, eksik yanıtlanması ya da doğru olmayan bilgiler içermesi halinde başvurunun olumlu sonuçlanması mümkün değildir. Formun eksiksiz olarak doldurulmasının ve onaylanmasının ardından vize harcı ödenerek randevu oluşturulabilir.

Vize işleminin sonuçlanması için gerekli süre, başvuru tarihinden itibaren 21 iş günüdür. Seyahat tarihinden 3 ay öncesine kadar başvuru yapılması mümkündür.

Vize işleminin olumsuz sonuçlanması söz konusu olabilir. Ret kararı ile karşılaşıldığında başvuru sahibinin itiraz etme hakkı vardır. Ancak itiraz edilecekse, ret kararının nedeni dikkatle incelenmelidir. Belirtilen nedene yönelik çözüm üretmek bu süreçte önem taşır. Eksik veya yanlış beyan içeren evraklar var ise bunlar düzeltilerek yeniden başvuru yapılabilir.

İngiltere vizesine başvuracak kişilerin, seyahat esnasında kullanılacakları pasaport vize bitiş tarihinden sonra en az 6 ay geçerli olmalıdır. Seyahat edecek kişi 18 yaşını doldurmamış ise vize başvurusunu yasal vasi ile birlikte yapmalıdır ya da yasal vasinin iznini belgelendirmelidir. Başvuru işleminin gerçekleşmesi için biyometri işlemleri (parmak izi ve fotoğraf) eksiksiz olarak yapılmalıdır.

Kaynak : https://blog.vizeuzmani.com.tr/ingiltere-vizesi/

İletişim Bilgilerimiz

Telefon: 0850 441 05 09

E-Posta: info@vizeuzmani.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir