eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat
IMDb Puanlarına Göre Tüm Zamanların En İyi Türk Komedi Filmleri – 2019

IMDb Puanlarına Göre Tüm Zamanların En İyi Türk Komedi Filmleri – 2019

Türk milleti olarak özellikle dizi ve sinema sektörüne ciddi oranda önem veriyoruz. Özellikle dram, korku, entrika, aşk ve romantik türlerindeki yapımlara derinden sevgi besleyen milletimiz, bugüne kadar birbirinden birçok yetenekli senarist, yönetmen ve yapımcı yetiştirdi. Ama komedi filmleri deyince akan sular durur. Zira komedi türü milletimiz ile artık özdeşleşmiştir.

Cem Yılmaz, Yılmaz Erdoğan, Tolga Çevik, Murat Cimcir ve Ahmet Kural ikilisi, Şahan Gökbakar ve Ata Demirer bu milletin yetiştirdiği yetenekli komedyenlerden sadece birkaçı. Ama kuşkusuz ki millet olarak komedyen doktoramızı Kemal Sunal ile yaptık.

Bu kadar çok komedyenimiz olunca haliyle yerli komedi filmleri de bir hayli fazla oluyor. Zira yeri geldi Yılmaz Erdoğan’ın Organize İşler filmi ile İstanbul’un ara sokaklarındaki dolandırıcılık işlerine karıştık, yeri geldi Murat Şeker’in Çakallarla Dans filmi ile Fikirtepe çocuğu olup tüm paramızı Stutgart’a basıp batırdık, yeri geldi Ahmet Kural ve Murat Cimcir’in Düğün Dernek ve Düğün Dernek 2 filmiyle damat halayı çekip sünnet kirvesi olduk. 

Peki komedi filmleri listesi böyle kalabalık olunca biz hangi filmin iyi hangi filmin kötü olacağını nasıl bileceğiz? Tabii ki aşağıda verdiğimiz liste sayesinde. Zira siz de vereceğimiz sıralamaya göre hangi Türk komedi filminin iyi ve kötü olduğunun görebilirsiniz.

Tüm zamanların en iyi yerli komedi filmleri: 

Kara Bela:

Yıl: 2015 Tür: Dram, Aksiyon IMdb puanı: 7 Oyuncular: Cengiz Bozkurt, Seda Bakan ve Erkan Kolçak Köstendil

Kara Bela fragmanı:

Filmin senaristlik ve yönetmenlik koltuğunda hepimizin TRT1 ekranlarında yayınlanan Leyla ile Mecnun dizisinin senaristliğini üstlenen Burak Aksak oturuyor. 18 Eylül 2015 tarihinde vizyona giren yapım şu anda Netflix üzerinden de yayınlanıyor. Filmde karısı ve babasını kaybeden kitap kurdu Kudret’in genç bir kızı tekrar hayata bağlaması anlatılıyor.

Güneşin Oğlu:

Yıl: 2008 Tür: Fantastik IMdb puanı: 7.1 Oyuncular: Haluk Bİlginer, Özgü Namal ve Köksal Engür

Güneşin Oğlu fragmanı:

Yine Leyla ile Mecnun dizisinden tanıdığımız Onur Ünlü’nün yönetmenlik koltuğunda oturduğu yapım, Haluk Bilginer’in mükemmel oyunculuğu ile izleyenlerine bir hayli seyir keyfi yüksek dakikalar yaşatıyor. Filmde konu olarak ise hayatını kaybeden iki kişinin ruhlarının değişimi ile olabilecek olaylar komik bir dille izleyicilere aktarılıyor.

İnşaat:

Yıl: 2003 Tür: Suç, Dram IMdb puanı: 7.2  Oyuncular: Emre Kınay, Şevket Çoruh ve Suna Pekuysal

İnşaat fragmanı:

O zamanlar büyük bir kitleye hitap eden yapım, patronlarının bir yanlışını yakalayıp o yanlışın peşinden bir suç olaylarına karışan iki inşaat işçisini konu ediyor.

Çalgı Çengi:

Yıl: 2011 Tür: Macera IMdb puanı: 7.2 Oyuncular: Ahmet Kural, Murat Cimcir ve Bora Akkaş

Çalgı Çengi fragmanı:

Muhteşem ikili olarak gösterilen Ahmet Kural ve Murat Cimcir ikilisinin ilk sinema filmi olan Çalgı Çengi, Selçuk Aydemir’in senaristliğini ve yönetmenliğini, Cem Yılmaz’ın da yapımcılığını üstlenerek çekildi. Filmde kısa yoldan para bulmak için çeşitli maceralara atılan düğün, sünnet ve kına müzisyenleri Salih ve Gürkan’ın maceralarını izliyoruz.

Düğün Dernek:

Yıl: 2013 Tür: Macera IMdb puanı: 7.2 Oyuncular: Ahmet Kural, Murat Cimcir, Barış Yıldız ve Rasim Öztekin

Düğün Dernek fragmanı:

Anadolu’nun bağrında, Sivas’ta geçen film, Sivaslı Tarık ile Letonyalı Nugesha’nın aynı ülkede çalışması için evlenmeleri gerektiğini konu alıyor. İşin komedi yönü ise Tarık’ın babası İsmail’in bu düğünü Sivas’ın en güzel düğünü yapmak istemesi. İsmail ve arkadaşları tüpçü Fikret, Çetin (Çeto) ve öğretmen Saffet, Sivas’ın en iyi düğününü yapmak için harekete geçer.

Neredesin Firuze:

Yıl: 2004 Tür: Drama, Müzik, Macera IMdb puanı: 7.3 Oyuncular: Haluk Bilginer, Özcan Deniz, Demet Akbağ ve Cem Özer

Neredesin Firuze fragmanı:

Türk komedi sinemasının kült yapımlarından olan Neredesin Firuze, çıktığı yıllarda gerek konusuyla gerekse de oyuncu kadrosuyla büyük ses getirmişti. Ünlü bir şarkıcı olmak isteyen adamın (Özcan Deniz) trajedi ve absürt dolu hikayesini anlatan yapım, müzikal türünden olmasıyla da oldukça beğenilmişti.

AROG:

Yıl: 2008 Tür: Fantastik, Bilim Kurgu, Macera, Aksiyon IMdb puanı: 7.3 Oyuncular: Cem YIlmaz, Özge Özberk, Zafer Algöz ve Ozan Güven

AROG fragmanı:

Cem Yılmaz’ın o efsanevi filmi GORA’nın ikinci filmi AROG, bu sefer Arif’in zamanda yolculuk yapmasıyla taş devrini birbirine katmasını anlatıyor. Bir milyon yıl önceye giden Arif’in günümüze geri dönmek için verdiği uğraşı konu edinen yapımın yönetmenlik, senaristlik ve yapımcılık koltuğunda da Cem Yılmaz oturuyor. ‘’Jurassic Park’a çevirdiniz burayı’’ – Arif 

Kötü Kedi Şerafettin:

Yıl: 2016 Tür: Animasyon, Aksiyon, Macera IMdb puanı: 7.3 Seslendirenler: Uğur Yücel, Demet Evgar ve Okan Yalabık

Kötü Kedi Şerafettin fragmanı:

Birçok ödül alan animasyon yapımı, küfür ve argo konuşan, çok yiyen, oldukça tembel olan ve kendinden başka hiçbir şeyi sevmeyen bir ev kedisinin başına gelen ilginç olayları anlatıyor.

Arif V 216:

Yıl: 2018 Tür: Bilim Kurgu, Macera IMdb puanı: 7.3 Oyuncular: Cem Yılmaz, Ozan Güven, Özkan Uğur ve Zafer Algöz

GORA fragmanı:

GORA serisinin sonuncusu olan Arif V 216, Arif’in 8 yıl sonra GORA gezegenindeki yakın arkadaşı 216’nın dünyaya ziyaretini işliyor. Arif ve 216 kazayla zamanda yolculuk yaparak eski Yeşilçam zamanlarına giderler ve olaylar gelişir.

Hokkabaz:

Yıl: 2006 Tür: Dram IMdb puanı: 7.4 Oyuncular: Cem Yılmaz, Mazhar Alanson ve Özlem Tekin

Hokkabaz fragmanı:

Her ne kadar komedi konusunda ustalaşmış olsa da Cem Yılmaz bu yapımıyla da bizlere isterse çok da güzel dram yazabileceğini göstermiştir. Zira başarısız bir hokkabazı konu alan film, kariyerini kurtarmak isteyen bu hokkabazı, huysuz ve geçimsiz babasıyla tekrar bir araya gelmesini konu alır. Film hem baba ve oğlun dram yüklü hikayesini hem de yeni bir gelinin de gösteri sırasında sahneden kaybolmasına odaklanır.

Organize İşler:

Yıl: 2005 Tür: Dram, Suç, Macera IMdb puanı: 7.4 Oyuncular: Yılmaz Erdoğan, Tolga Çevik, Özgü Namal ve Cem Yılmaz

Organize İşler fragmanı:

Artık hayattan bir beklentisi olmayan, insanları güldüremeyen bir komedyen olan Superman lakaplı Samet, tam intihar edecekken usta dolandırıcıların elinde yetişip İstanbul’un en ünlü dolandırıcısı olan Asım ile tanışır. Artık adı çakma Superman olan Samet, Asım’ın dolandırıcılık çetesine katılır. Ayrıca film Demet Akbağ, Altan Erkekli, Sarp Apak, Ebru Akel ve Timur Acar gibi ünlüleri de kadrosunda bulunduruyor.

Yahşi Batı:

Yıl: 2009 Tür: Batı, Macera, Ajan IMdb puanı: 7.4 Oyuncular: Cem Yılmaz, Ozan Güven ve Zafer Algöz

Yahşi Batı fragmanı:

1881 yılında geçen film, Cem Yılmaz’ın canlandırdığı Aziz Bey ile Ozan Güven’in canlandırdığı Lemi bey, beraber çalışan iki Osmanlı ajanıdır. Bu iki gizli ajan Osmanlı sultanının bizzat emriyle ABD’ye, başkana özel hediye vermeye giderler. Ama yolda aksilikler yaşayan bu iki kafadar ajan, değerli hediyeyi kaybedince bir Amerikan kasabasına yerleşirler.

Karagöz ve Hacivat Neden Öldürüldü?

Yıl: 2006 Tür: Dram, Tarih IMdb puanı: 7.5 Oyuncular: Haluk Bİlginer, Beyazıt Öztürk ve Şebnem Dönmez

Karagöz ve Hacivat Neden Öldürüldü? fragmanı:

14. yüzyıl Bursa’sında geçen hikaye, Moğol tehlikesinden dolayı firar ederek bölgeye gelen yeni insanlar, beraberinde farklı dinler, diller ve kültürler getirirler. Osmanlı İmparatorluğu’nun da temelleri atıldığı zamanlarda Bursa’da bir kaos hakim olur. Bu sırada da son derece akıllı, cahil ve aynı oranda da sinirli olan Karagöz, fırsatçı bir zekaya sahip olan Hacivat ile tanışır ve Orhan Gazi adına yapılan cami inşaatında beraber çalışmaya başlarlar.

Pek Yakında:

Yıl: 2014 Tür: Dram IMdb puanı: 7.5 Oyuncular: Cem YIlmaz, Ozan Güven, Özkan Uğur ve Zafer Algöz

Pek Yakında fragmanı:

Cem Yılmaz ve komedi çetesinin güzel ürünlerinden birisi olan Pek Yakında filminde konu olarak, korsan DVD satarak ve bazı illegal işler yaparak geçimini kazanan Zafer’in hikayesine odaklanıyor. İşlerinden dolayı karısı tarafından terk edilen Zafer, eskiden beraber figüranlık yaptığı ekibini toplayarak sinema filmi çekmeye karar veriyor.

Limonata:

Yıl: 2015 Tür: Dram IMdb puanı: 7.5 Oyuncular: Ertan Saban, Serkan Keskin ve Funda Eryiğit

Limonata fragmanı:

Leyla ile Mecnun dizisinden tanıdığımız Ali Atay tarafından yazılıp yönetilen film, birbirlerini uzun süredir tanımayan, tamamen zıt olan iki kardeşin uzun yolculuğa çıkmasını ve bu yolculukta yaşadıkları komedi dolu maceralarını anlatıyor.

Aile Arasında:

Yıl: 2017 Tür: Macera, Dram IMdb puanı: 7.8 Oyuncular: Engin Günaydın, Demet Evgar ve Erdal Özyağcılar

Aile Arasında fragmanı:

Senaryosunu Gürsel Birsel’in üstlendiği film, 21 yıllık ilişkilerini şans eseri aynı gün sonlandıran Fikret ile Solmaz’ın tanışmasını konu alıyor. Solmaz’ın kızı Adanalı birisiyle evlenmek isteyince Fikret onun babası rolünü üstleniyor.

Vizontele:

Yıl: 2001 Tür: Dram IMdb puanı: 8 Oyuncular: Yılmaz Erdoğan, Demet Akbağ, Altan Erkekli ve Cem Yılmaz

Vizontele fragmanı:

Türk sinema kültürünün duayenlerinden birisi olan Vizontele, dev kadrosu ve güzel konusu ile izleyenleri kendisine hayran bırakan bir yapım. Film konu olarak ise, daha önce hiç televizyon görmemiş bir köyün, televizyon ile verdiği mücadeleyi traji komik dille anlatıyor.

GORA:

Yıl: 2004 Tür: Bilim Kurgu, Macera, Aksiyon IMdb puanı: 8 Oyuncular: Cem Yılmaz, Ozan Güven, Özge Özberk, Şafak Sezer, Özkan Uğur ve Rasim Öztekin

GORA fragmanı:

Adeta devler ligi olan oyuncu kadrosuyla hala daha en iyi Türk filmleri arasında yer alan GORA, Arif karakterinin GORA gezegeninde yaşayan uzaylılar tarafından kaçırılmasını konu alıyor. O yıla göre muazzam efektleriyle de büyüleyen yapım, Arif Işık’ın GORA prensesi Ceku ile tanışıp aşık olmasını ve sağ salim dünyaya geri dönmeye çalışmasını işliyor.

Pardon:

Yıl: 2005 Tür: Dram IMdb puanı: 8.2 Oyuncular: Ferhan Şensoy, Rasim Öztekin, Ali Çatalbaş ve Bülent Kayabaş

Pardon fragmanı:

Ünlü tiyatrocu Ferhan Şensoy’un gerçek olaydan etkilenerek sinemaya aktardığı film, üç kafadar arkadaşın talihsiz serüvenini anlatıyor. Bu üç arkadaştan birisi olan zamanından çok sonra askerliğini yapan İbrahim’de artık resmi üniforma fobisi olmuştur. Ne zaman görse bir polis veya asker görse istemeden olsa kaçıyordur. Bu fobisi yüzünden terörist olarak suçlanan İbrahim ve arkadaşları, cezaevine düşerler.

Her Şey Çok Güzel Olacak:

Yıl: 1998 Tür: Dram IMdb puanı: 8.2 Oyuncular: Cem Yılmaz, Mazhar Alanson ve Ceyda Düvenci

Her Şey Çok Güzel Olacak fragmanı:

Cem Yılmaz’ın adeta şaha kalktığı film olan Her Şey Çok Güzel Olacak, sorunlu abi kardeş olan Nuri ile Altan’ın hikayesine odaklanıyor. Şans eseri bir kavga sırasında denk gelen kardeşler, başlarını belaya soktukları için Güney’e yaptığı yolculuğu anlatıyor.

Biliyoruz, yukarıdaki listede neden o efsanevi Yeşilçam filmlerinin olmadığını merak ediyorsunuz. O eski güzel filmleri listeye almadık çünkü Hababam Sınıfı serisi, Çöpçüler Kralı, Banker Bilo, Salako ve Yedi Bela Hüsnü gibi yapımlarımız bizim gönül listemizde baş köşedeler. Ne ülkemizde ne de dünyada yapılan hiçbir yapım onların arasına giremez..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/micderc1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/micderc1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/micderc1/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/micderc1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35