Havalanan E-4B Nightwatch Kıyamet Günü Uçağının Özellikleri

Havalanan E-4B Nightwatch Kıyamet Günü Uçağının Özellikleri

Kıyamet günü uçağı adı verilen E-4B Nightwatch uçağı havalandı. Olası bir savaş durumunda ordu komuta kademesini içinde barındıracak olan uçağın özellikleri bir hayli etkileyici. ABD Hava Kuvvetleri’nin hizmetindeki uçaklardan biri olan E-4B Nightwatch, son günlerde yaşanan ABD Rusya arasındaki Trump’ın ‘füze tweet’leri ile artan geriliminin ardından tekrar gündemde. ABD basını ‘kıyamet günü uçağı’ olarak bilinen E-4B Nightwatch isimi uçağını havalandırdığını bildirdi.

Komuta Kademesini Ağırlayacak
E-4B Nightwatch (Gece Nöbeti) uçağı, ABD Hava Kuvvetleri’nin hizmetindeki Boeing 747-200 uçaklarından biri. Ancak bu uçağı diğerlerinden ayıran en büyük özelliği olası bir nükleer savaş durumunda askeri komuta ve kontrol merkezi olarak kullanılmak üzere donatılmış olması.

Başka bir deyişle E-4B Nightwatch, olası bir savaş durumunda ABD Başkanı ve komuta kademesine ev sahipliği yapacak bir savaş odası. Uçak komuta kademesinin savaşı havadan yönetmesine imkan tanıyacak pek çok ileri teknolojiye ev sahipliği yapıyor.

Olası Nükleer Saldırılara Karşı Dayanıklı
Başkan ve komuta kademesini taşıyacak olan E-4B Nightwatch uçağının dış kaplaması olası bir nükleer saldırıdan zarar görmeyecek şekilde dizayn edildi.

Siber Saldırılarına Karşı Analog Sistem Kullanılıyor
Söz konusu uçak, aynı zamanda olası bir elektromanyetik saldırıya karşı da savunma sunabilme kabiliyetine sahip. Uçak siber saldırılara karşı daha dayanıklı olduğu için hala analog sistemleri kullanıyor.

Havada Kesintisiz 1 Hafta Kalabiliyor
E-4B Nightwatch uçaklarının dikkat çeken bir başka özelliği ise havada yakıt takviyesi alarak tam 1 hafta boyunca havada kalabiliyor olması.

Dış Seyahatlerdeki ‘B Planı’
E-4B Nightwatch, ABD Başkanı’nın ülke dışına yaptığı seyahatlerde ziyaret edilen ülkeye Başkan’dan önce iniyor ve olası bir acil durum için yakın bir havaalanında hazır olarak bekletiliyor.

Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri (USAF) bünyesinde bulunan askeri komuta merkezi olan uçak tek seferlik yakıt ile 35.4 saat havada kalabiliyor ve maksimum 112 kişiye ev sahipliği yapabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir