Google, YouTube ve Gmail’de Rusya Destekli Reklamları Keşfediyor

Google, YouTube ve Gmail’de Rusya Destekli Reklamları Keşfediyor

Dahili bir Google soruşturması ortaya çıktıkça, Rus operatörler YouTube, Gmail ve Google’da reklamlarda on binlerce dolar harcadı.

Reklamlar Pazartesi günü Washington Post’un raporuna göre Google’ın 2016 ABD başkanlık seçimini etkilemek için şirketin reklam platformunu kullanmaya çalıştığını gösteren ilk kanıttı.

Aynı zamanda, bu reklamların Facebook genelinde reklamlar satın alan aynı Kremlin destekli kaynağından kaynaklandığı da görünmüyor.

Söz konusu kaynaklar, soruşturmayla ilgili olarak, bir takım şirketlerin dezenformasyonun yayılması için Rus çaba sorumluluğunu üstlenebileceğini öne sürdü.

Bir Google sözcüsü Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Siyasi reklam hedeflemedeki sınırlamalar ve ırk ve din temelli hedeflemedeki yasaklar dahil olmak üzere katı reklam politikaları setimize sahibiz” dedi.

“Sistemimizi kötüye kullanma, araştırmacılara ve diğer şirketlerle çalışmaya yönelik girişimleri araştırmak için daha derin bir göz atıyoruz ve devam eden soruşturmalara destek sağlayacağız” dedi.

Sosyal medyada sahte haberler varlığı ve Rus müdahalesinin suçlaması ABD’deki 2016 cumhurbaşkanı seçimine gölge düşürdü.

Bir yıl sonra, teknoloji şirketleri ve hükümet yetkilileri hala konuların tam boyutunu bulmaya çalışıyorlar.

Google, çoğunlukla, bu ayın başlarında 3.000’den fazla Rusya destekli reklamı Kongre’ye teslim eden Silikon Vadisi’ndeki Stalwart Facebook’a yönelik inceleme düzeyinden kaçınıyor.

Ancak Google’ın kendi soruşturması, Rus operatörlerinin sosyal medyayı ne ölçüde kullandığını ve internet platformlarında reklamlar aldığını belirlemek için kongrenin kongresini Kongre tarafından aldı.

Facebook’un rolü, reklamların ötesine geçerek insanların haber akışlarında görünen türden dolandırıcılık hikayelerine uzanıyor.

Hafta sonu boyunca, güvenlik şefi sosyal medya devlerinin algoritma kullanımını savundu ve sahte haberlere ilişkin sorunu birçok insandan daha büyük ve karmaşık olarak nitelendirdi.

Facebook’un Alex Stamos, bir Twitter dizisinde “Çalışanlarımızın basmakalıpları ve fantaziye karşı saldırıların yol açtığı son sayılarımı bir ton görüyorum” dedi.

“Büyük şirketlerin hiçbirinde madde algoritmalarının tarafsız olduğunu düşünüyor.”

1 Kasım’da, Google yetkililerinin konuyla ilgili Kongre önünde Facebook ve Twitter temsilcileri ile birlikte ifade vermeleri bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir