Google, 2017 Yılının İkinci Yarısında Elasticsearch Bulut Hizmetini Başlatacak

Google, 2017 Yılının İkinci Yarısında Elasticsearch Bulut Hizmetini Başlatacak

Google, başlangıçta sattığı ve desteklediği Elasticsearch ve Kibana açık kaynak yazılımının tamamen yönetilen bir sürümünü sunmak üzere Başlangıç Elastic’le ortaklık kurduğunu açıkladı.

Çekirdek Elasticsearch, yapılandırılmış ve yapılandırılmamış veriler için bir arama motorudur; Kibana, uyumlu bir arama gösterge panosu ve görselleştirme sağlar.

Ücretsiz olanları sağlamanın yanı sıra, Google’ın hizmetinde yalnızca başlangıç analitiği, uyarılar ve ticari destek gibi üst düzey aboneliklerle kullanılabilen özellikler de yer alıyor.

Elastic, bir blog yazısında, 2017 yılının ikinci yarısında hizmet göndereceğini söyledi.

Başka bir deyişle, kamu bulut pazar lideri Amazon Web Services (AWS) Elasticsearch hizmeti yayınladıktan yaklaşık iki yıl sonra hizmet sunulacak.

Ancak Amazon ile Elastic arasında resmi bir anlaşma yoktu. Bu hizmet, Elastic’in AWS Pazaryeri’nde sunduğu özel tekliflerin yanı sıra AWS’nin kendi Amazon CloudSearch servisinin yanında da mevcut.

Microsoft Azure genel bulutunda, Elastic’in sunduğu ürünleri Azure Marketplace’den veya Microsoft’un kendi Azure Search’inden kullanabilirsiniz.

New Cloud Times, Shopify, Quizlet ve Verizon, Google Cloud’da global teknoloji ortaklarının başında yer alan Elastic ve Google’ın her ikisinde de iş yapıyor, bir blog yazısında yazıyordu.

Bugünün duyurusu, Google’ın bulutunun Trifacta’nın veri temizleme yazılımının gömülü bir sürümünü alacağını söylediğinden birkaç hafta sonra geldi.

Hizmet portföyünü genişletmenin yanı sıra, Google şirketlerin yeni ve mevcut uygulamaları için en iyi bulut olarak görülmek istiyor ve bu nedenle coğrafi kapsamını genişletiyor ve altyapısını yeniliyor.

Örneğin, dün Google, bulut müşterileri için bölgedeki veri aktarımını hızlandıran Hint Okyanusunda bir denizaltı kablosunun geliştirilmesine katkıda bulunacağını açıkladı.

Elastic, kısmen 2014 yılında finansmanını 70 milyon dolarlık bir yükselişle artırdı. Diğer arama teklifleri arasında Algolia, Lucene/Solr ve Swiftype bulunur.

Elasticsearch duyurusuna ek olarak Google, sinirsel makine çevirisi sistemini Çeviri uygulama programlama arabiriminin (API) standart sürümüne getirdiğini de belirtti.

Son birkaç aydır bu üstün makine çeviri sistemi yalnızca API’nın premium sürümüyle erişilebilirdi.

Apoorv Saxena, şu anda Arapça, Çince, İngilizce, Fransızca, Almanca, İbranice, Hintçe, Japonca, Korece, Lehçe, Portekizce, Rusça, İspanyolca, Tayca, Türkçe ve Vietnamca dillerinde daha fazla dil ile çalışıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir