eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat
GENETİK TEST Nasıl Yapılır?

GENETİK TEST Nasıl Yapılır?

Genetik test, vücudun işlevleri için talimatlar taşıyan kimyasal veritabanı olan DNA’yı incelemeyi içerir. Genetik test, genlerinizde hastalık veya hastalığa neden olabilecek değişiklikleri ortaya çıkarabilir.Genetik test, hastalıkların teşhisi, tedavisi ve önlenmesi için önemli bilgiler sunabilmesine rağmen, sınırlamalar vardır. Örneğin, sağlıklı bir insansanız, genetik testlerin olumlu bir sonucu her zaman bir hastalık geliştireceğiniz anlamına gelmez. Sonuçlar ile ne yapacağınız konusunda doktorunuzla, tıbbi bir genetikçiyle veya genetik danışmanıyla konuşmak, genetik test sürecinde önemli bir adımdır.

Genom dizileme

Genetik testler bir tanıya neden olmadığında, ancak genetik bir nedenden şüphelenildiğinde, bazı tesisler genom dizilimi sunar kanınızdan alınan bir DNA örneğini analiz etmek için bir süreçoluşturulur.Herkesin genlerindeki DNA’dan oluşan benzersiz bir genomu vardır. Bu karmaşık test, sağlığınızla ilgili olabilecek genetik varyantları tanımlamaya yardımcı olabilir. Bu test genellikle sadece ekzom adı verilen DNA’nın protein kodlayan kısımlarına bakmakla sınırlıdır.

Genetik test, tarama ve bazen tıbbi tedavinin yanı sıra bazı hastalıkların gelişme riskini belirlemede hayati bir rol oynar. Farklı nedenlerle farklı genetik test türleri yapılır:

 

Teşhis testi

 

Bazen mutasyona uğramış genler olarak adlandırılan genetik değişikliklerin neden olabileceği bir hastalığın belirtileri varsa, genetik test şüpheli bozukluğu ortaya çıkarabilir. Örneğin, genetik test kistikfibroz veya Huntington hastalığı tanısını doğrulamak için kullanılabilir.

 

Taşıyıcı testi

 

Ailenizde hücre anemisi veya kistikfibroz gibi bir genetik bozukluk öykünüz varsa veya belirli bir genetik bozukluk riski yüksek olan etnik bir grupta iseniz, çocuk sahibi olmadan önce genetik test yaptırmayı seçebilirsiniz. Genişletilmiş bir taşıyıcı tarama testi, çok çeşitli genetik hastalıklar ve mutasyonlarla ilişkili genleri tespit edebilir ve siz ve eşinizin aynı koşullar için taşıyıcı olup olmadığını belirleyebilir.

 

Farmakogenetik

 

Belirli bir sağlık durumunuz veya hastalığınız varsa, bu tür genetik testler, hangi ilacın ve dozajın sizin için en etkili ve yararlı olacağını belirlemeye yardımcı olabilir.

 

Prenatal test

Hamileyseniz, testler bebeğinizin genlerindeki bazı anormallikleri tespit edebilir. Downsendromu ve trizomi 18 sendromu, prenatal genetik testin bir parçası olarak sıklıkla taranan iki genetik bozukluktur. Geleneksel olarak bu, kandaki belirteçlere bakarak veya amniyosentez gibi invaziv testlerle yapılır. Hücresiz DNA testi adı verilen daha yeni testler, annenin kan testi yoluyla bir bebeğin DNA’sına bakmaktadır.

 

Yenidoğan taraması

Bu en yaygın genetik test türüdür. Amerika Birleşik Devletleri’nde, tüm eyaletler yeni doğanların belirli koşullara neden olan bazı genetik ve metabolik anormallikler için test edilmesini gerektirir. Bu tür genetik testler önemlidir,eğer hastalık varsa  bakım ve tedavi hemen başlayabilir.

 

Riskleri nelerdir?

 

Genellikle genetik testlerin fiziksel riski azdır. Kan ve yanak sürüntü testlerinin neredeyse hiç bir karşılaşılmaktadır.

 

Moleküler Biyolog Alpay Avcı https://www.dnatesti.com.tr/ sitesinde yaptığı açıklamada son dönemlerde genetik testlerin merdiven altı diyebilecek seviyedeki test merkezlerinde dahi yapıldığını söyleyerek bu testler konusunda kullanıcıları uyardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir