Ford, Otomobillerinin İçine Drone Yerleştirmeyi Düşünüyor

Ford, Otomobillerinin İçine Drone Yerleştirmeyi Düşünüyor

ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi (USPTO), Ford Motor Company iştiraki Ford Global Technologies tarafından 2016 yılında yapılan bir patent başvurusunu yayınladı.

Söz konusu patent, ABD’li otomotiv devinin, otomobillerin bagajlarında yer alan stepne, yani yedek lastiklerin drone’lar yardımıyla değiştirilmesine imkan tanıyan bir sistem üzerinde çalıştığını gösteriyor. Tabii, söz konusu teknolojinin getireceği tek kolaylık bu olmayacak.

Patent başvurusuna göre sürücüler, quadcopter tarzı bir drone’u kontrol etmek için aracın dahili bilgisayarını kullanacaklar. Örneğin, yakıtınız bittiğinde veya bir kazaya karıştığınızda, drone’u uçurabilir ve aracınız üzerine ışık tutarak, kaza alanını herkesin görebileceği şekilde aydınlatabilirsiniz.

Böylece otomobilinizin bulunmasını ve yeni kazaların olmasını engelleyebilirsiniz. Ayrıca aracınızı terk etmek zorunda kaldığınız takdirde, otomobilinizin gerçek zamanlı görüntüsü doğrudan akıllı telefonunuza aktarılacak.

2016 yılında dosyalanan patentte yer alan sistem, otoyolları herkes için daha güvenli bir hale getirmesi açısından oldukça değerli bir potansiyele sahip. Öte yandan bu gibi fütürist teknolojiler, çoğu zaman patent aşamasından öteye gidemiyor. Ford’un drone sisteminin, gerçekten araçlara entegre edilip edilmeyeceğini zaman gösterecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir