Facebook Yeni Gizlilik Ayarlarını Devreye Sokuyor

Facebook Yeni Gizlilik Ayarlarını Devreye Sokuyor

Kullanıcılara ait kişisel bilgi ve verilen usulsüz biçimde kullanılmasını önlememekle suçlanan dünyanın en büyük sosyal medya ağı Facebook, yeni gizlilik ayarlarını devreye sokmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Facebook’tan yapılan açıklamada, ayarlar bölümünün kullanıcılara daha fazla kontrol yetkisi vereceği ifade edildi ve gizlilik ayarlarının anlaşılabilir, açık ve kullanışlı olacağı vurgulandı.

GÜNCELLEMELER ÖNEMLİ

Facebook Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erin Egan ile şirketin gizlilikten sorumlu direktörü Ashlie Beringer’in yazdığı blogda, “Bu güncellemelerin büyük kısmı zaten devam eden çalışmalardı. Ancak son günlerde yaşanan gelişmeler bu güncellemelerin öneminin altını çizmiş oldu” deniyor.

YENİ ÖZELLİKLER NELER?

Peki Facebook’un kullanıma sunmaya hazırlandığı yeni özellikleri nasıl kullanabileceğiz?

Son bir haftada çok sayıda Facebook kullanıcısı, platformun sunucularındaki kişisel verilerini bilgisayarlarına indirdi. İndirilen dosyalarda yapılan telefon görüşmelerinin kayıtları ve SMS bilgileri dahi vardı.

Tek bir kullanıcının Facebook sunucularındaki veri deposu, 400.000 Word dokümanına kadar ulaşabiliyor.

İSTENEN VERİ SİLİNEBİLECEK

Facebook “Verilerinize ulaşın” adlı güncellemeyle kullanıcıların bu veri deposuna rahatça erişmesini sağlayacağını söylüyor.

Kullanıcılar Facebook’ta depolanan tüm verileri görebilecek ve bu verilerin hangisini tutup hangisini silmek istediklerine karar verebilecek. Her bir beğeni, paylaşım ya da yorum dahi tek tek kullanıcı tarafından Facebook veri tabanından silinebilecek.

AYARLAR MENÜSÜ DEĞİŞİYOR

Facebook’un ayarlar menüsü karmaşık bulunuyor. Pek çok kullanıcı için de neyin nerede olduğunu bulmanın kolay olmadığı ifade ediliyor.

Facebook’un cep telefonu uygulamasında ayarlar seçeneğinin altında 20 ayrı pencere bulunuyor. Ancak yayınlanacak güncellemeyle tüm ayarlar tek pencere altında toplanıp sadeleştirilecek ve daha anlaşılır hale getirilecek.

GİZLİLİK KISA YOLLARI

Facebook artık kullanıcılarına tek bir menüde tüm gizlilik ayarlarını yönetme imkanı sunmayı da vadediyor. Gizlilik ayarları için tasarlanan kısa yollar da sadeleştiriliyor ve kullanımı daha kolay hale getiriliyor.

Bu menüde kullanıcılar paylaşımlarının kimlere gideceğini, gönderdikleri arkadaşlık taleplerini ve diğer eylemlerini görebilecek. Eğer hoşunuza gitmeyen bir şey görürseniz bu kısa yol menüsündeyken o içeriğin silmeniz de sağlanacak.

Aynı kısa yol ekranı, güvenlik ayarlarının yönetilmesini de sağlayacak. İki adımlı kullanıcı girişi doğrulamasını isteyip istemediğinize de yine bu ekrandayken karar verebileceksiniz.

Facebook bu güncellemenin sadece bir başlangıç olduğunu söylüyor ve platformun kullanıcıların kişisel bilgileri konusunda daha şeffaf hale geleceğini savunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir