Elon Musk Sorunlara Nasıl Yaklaşır?

Elon Musk Sorunlara Nasıl Yaklaşır?

Her zaman Elon Musk hakkında büyüleyici buldunan bir şey, sorunları çözme yeteneğidir.

Şimdi, bu muhtemelen sıradan bir ses, ancak aynı anda üç farklı alanda çalışırken rakiplerinden ayırt edebiliyor. Tesla Semi ve Tesla Roadster 2.0’ın piyasaya sürülmesi ile Elon, dünyaya onun yetkinliğini ve yaratıcılığını bir kez daha gösterdi.

Şimdi tüm dünya Musk’ın buluşlarını bilim kurgu dışında bir şey olarak görürken, yaratımlarını tuhaf kılan şey, karmaşık sorunları büyük ölçüde çözmek için olan yeteneği ve yaklaşımıdır, çözülmesi gereken sorunlar.

Şimdi en son Tesla olayıyla, Elon’un problem çözme yöntemini keşfetmek ve günlük hayatımızda yaptıklarını kullanıp kullanamayacağımızı görmek ilginç olacak diye düşünüyorum.

Elon Musk, birçok nedenden ötürü 25 yılda o kadar çok şey başarabildi ancak başarısındaki en büyük anahtarlardan biri, fizikte “ilk prensip teorisi” olarak adlandırılan bir kavramın kullanılmasıydı.

Sanırım benzetmeden ziyade ilkelere dayanmak önemli. Hayatımızı yürüttüğümüz normal yol benzetme sebebidir. [Benzetme ile] bunu yapıyoruz çünkü bu yapılan bir şey gibi ya da başkalarının yaptıkları gibi. [İlk ilkelerle] en temel gerçeklere kadar kaynatın … ve oradan anlasın .

-Elon Musk

Basitçe ilk önce dünyaya bakmanın ve en temel gerçeklere kadar olan şeyler kaynatmanın bir ilkesini ilke edin. Yani bir problemin temel konseptini ele alıp kendinize şu soruyu sorarsınız: “Bunun doğru ve mümkün olduğuna emin miyiz?”

O halde yavaş yavaş orada olduğunuzu düşünün. İlk ilke düşüncesi sorunların çözümü için zihinsel bir modeldir.

Zihinsel modeller, bilinçli veya bilinçsizce deneyimlerimizden oluşan ve oluştuklarında düşüncelerimizi ve hareketlerimizi yönlendiren inançlar, fikirler, imgeler ve sözlü tanımlardır.

-Elon Musk

Bu gerçekten yeni bir kavram değil. Dünyanın dört bir yanındaki ünlü insanlar zihinsel modeller kullandı.

Ünlü bir matematikçi olan William Thurston, bir zamanlar matematik eğitiminin, matematik hakkında düşünmek için kişisel zihinsel modeller geliştirerek kendi başlarına öğrenme üzerine kurulduğunu belirtti. Daha sonra hayatta bu, kendisine eşsiz bir perspektifle matematiği düşünmesine yardımcı oldu, ona ona eşsiz ve farklı bir çözüm yolu kazandırdı.

Nobel ödüllü fizikçi Richard Feynman da sorunlara yaklaşırken zihinsel modeller kullanıyor.

Kendi kendine öğretildiği için sorunlara ve sorunların çözümü için kendi benzersiz yöntemine özel bir şekilde baktığını söylüyor. Zihinsel modellerden yola çıkarak Friedman başkalarının yapamayacağı sorunları çözme konusunda bir üne sahiptir.

Kulağa kolay geliyor!

Neden daha fazla insan bunu yapmıyor?

-Richard Feynman

Kavram basit gibi gelebilir, ancak normalde nasıl düşündüğümüz ve sorunlara yaklaştığımızdan çok daha zihinsel olarak vergilendirilmektedir.

Bu üç adam akıl üzerindeki ustalığı nedeniyle kendi alanlarında öne çıkıyorlardı. Zihinsel modelleri ve hayatımızdaki sorunlarla ilgili olarak bize yardım etmek isteyen ilk ilkeyi kullanamayacağımız için hiçbir neden yok.

Bu yöntemi tekrar tekrar uygulayarak, sorunları yeni, yaratıcı yollarla çözebileceğiz.

İlk düşünen ilkelerin esasen size ne yaptığı, sorunun temel hakikatlerine kadar kaynatılmasıyla kendiniz düşünmenizi sağlar.

Ardından, sorunu yaratıcı bir şekilde çözmeye başlayabilirsiniz.

Dünyanın geri kalanında olduğu gibi bir sorunu düşünmekten vazgeçmek yerine, Elon Musk bu kavramı 25 yıldır kullanıyor ve o zaman, her zaman kurgu olan fikirler alarak dünyayı yeniliyor ve değiştiriyor ve onları gerçeğe dönüştüreceklerdir.

Şimdi Elon Musk’un en sevdiği röportaj bilmecesine cevap vermek için yanıtlarınızı aşağıdaki yorum kısmına bırakın!

Dünyanın yüzeyinde duruyorsun. Bir mil güneyde, bir mil batıda ve bir mil kuzeye doğru yürürsünüz. Tam olarak başladığınız yere kadar gidersiniz. Neredesin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir