Dünyanın Dönüşü Yavaşlarken Daha Fazla Deprem Bekleniyor

Dünyanın Dönüşü Yavaşlarken Daha Fazla Deprem Bekleniyor

Bilim adamları, Dünya’nın rotasyon hızındaki değişiklikler daha yoğun sismik aktiviteye yol açtığından, ciddi depremlerin sayısının önümüzdeki yıl artabileceği konusunda uyarıyorlar. Bu depremler yoğun nüfuslu tropik bölgelerde özellikle kötü olacak. Çok sinirlenmeden önce, Dünya’nın rotasyonunun yavaşlaması hafiftir ve bilim adamlarına göre günün uzunluğunu milisaniye ile değiştirir.

Küçük olmasına rağmen depremler, deprem şeklinde serbest bırakılan yer altı enerjisinde hala el ele verebilir. Boulder’daki Colorado Üniversitesi’nden Roger Bilham ve Missoula’daki Montana Üniversitesi’nden Rebecca Bendick, daha büyük depremlerin diğer zamanlara göre önemli ölçüde daha sık olduğu beş dönem olduğunu keşfeden bir çalışma yaptı.

Çalışma, bu beş periyotta normal periyotlarda yılda 15 ila 15 şiddetli deprem yaşandığını tespit etti. Bu dönemler ile Dünya’nın dönüşünün hafifçe yavaşladığı dönemler arasında bir korelasyon bulunmuştur.

Dönme yavaşladığında Depremler arttı. Araştırmacılar, Dünya’nın dört yıl önceki periyodik yavaşlamalardan birine başladığını ve artan deprem aktivitesi hakkında bize bir ön görüş bildirdiğini söylüyor. 2018’den itibaren yılda 20 kadar şiddetli deprem olabileceğini söyleyen bilim adamları.

Depremlerin nerede gerçekleşeceğini önceden tahmin etmek şu an yapabileceğimiz bir şey değil. Bilim adamları, Dünya’nın yavaşlamasından kaynaklanan bu depremlerin çoğunun ekvatorda meydana geldiğini söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir