eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat
“Bu sorunu çözenin heykelini dikeceğiz!”

“Bu sorunu çözenin heykelini dikeceğiz!”

Necdet Çalışkan

– En son 3500 TL’nin üstündeki cep telefonlarında taksit sayısı 6’dan 3’e indirildi. Bu pazarı nasıl etkiliyor?

Türkiye’de son bir yılda o kadar önlemler alındı, düzenlemeler yapıldı ama sektör geneli yüzde 20 daraldı. Pazar kayıtdışına ve merdiven altına kaydı. 3500 TL’nin üzerindeki cep telefonlarındaki taksit sayısının 6 aydan 3 aya düşürülmesi de yurt dışından gelen cihazları artıracaktır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK),3 taksit sınırını 3500 TL’den 5500 TL’ye yükseltmeli. Taksit sayısı da azaltılmamalı, artırılmalı. Bunun için 12 taksit makul.

“GİDER PUSULASI KESEN YOK… İKİNCİ ELDE KDV YÜZDE 1 OLMALI”

nakliye şirketleri
– İkinci el cihaz pazarında son durum nedir? Gelişmesi için ne yapılmalı?

Türkiye’de yılda ortalama 20 milyon cep telefonu ikinci elde el değiştiriyor. Bu rakamın içinde satışın yanısıra, eşe, dosta akrabaya verilen telefonlar da var. Servetimiz çekmecelerde çürüyor… Türkiye’de şu anki kurallar ve regülasyonlara ikinci el işinin fiili olarak yapılabilmesi söz konusu değil. Önce bu sektöre girerken sertifikasyon sistemi oluşturulmalı. Bu alan regüle edilmeli. Maliye Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı ile bu konuda sürekli görüşüyoruz. Bizim uçtan uca ikinci el projemiz var bunun için. Mobil uygulama tabanlı bir yazılım da geliştirdik.

 

Bu konuda kamunun yapması gereken ise önce ikinci elde yüzde 18 olan KDV oranını yüzde 1’e düşürmek. Şu anda ikinci el cep telefonu satışı sadece gider pusulası ile yapılabilir. Bugün camında “İkinci el, alınır satılır” yazan yerlere gidin, 100 tanesinden 90’ına girin, “Gider pusulası kesiyor musunuz?” diye sorun, bir çoğundan “Gider pusulası nedir?” diye karşılık alırsınız. Çünkü tamamına yakını faturasız satılıyor. Bu anlamda KDV oranı yüzde 1 oranında uygulanırsa 2.el cihaz pazarı legalleşecek ve devlet, hiç gelir elde edemediği bir pazardan 3 milyar TL civarı vergi geliri elde edecek.

“HAFTADA 3 KEZ SAVCILIĞA GİDİYORUZ”

– Sektörde 5809 sayılı yasa ile ilgili yıllardır dile getirilen bir şikayet var. Nedir bu sorun?

5809 Sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu ile ilgili mağduriyetler, kanunun 56.maddesi 4.fıkrasında belirtilen kişinin bilgisi dışında gerçekleşen abonelik işlemlerine yönelik “İşletmeci veya adına iş yapan temsilcisi” ibaresi maalesef uzun yıllardır mahkemelerde yoruma dayalı olarak uygulanıyor ve bu durum ciddi mağduriyetlere sebep oluyor. Bu işlemi kim yaparsa yapsın savcılık firma yetkilisi hakkında soruşturma yürütüyor.

Aslına bakarsanız biz kuralları, regülasyonları tamamlanmamış bir sektörüz. Hâlâ sahte hatları konuşuyoruz. Bugün bizim binlerce üyemiz bu işten mağdur. Haftada üç kez savcılığa gidiyorlar, sahte hat konusunda. Bugün retina ile kişi tanıma teknolojisi bile var ama sahte hat ayırt edilemediği için bu sorunla uğraşıyoruz.

“MAĞDURUZ… 300 BİNDEN FAZLA DOSYA BEKLİYOR”

– Bu konuyla ilgili kaç dava sözkonusu?

Sahte kimlikle çıkarılan hatlarla ilgili batan birçok firmamız var, sırf 5809’dan ötürü. Bugünkü koşullarda artık noterler bile sahte kimliği ayırt edemeyebiliyor. Bizim sektördeki çalışanlar da bunu ayırt edemeyebilir. Sonuçta hat işlemleri sırasında bunu tespit edebileceğimiz bir sistem yok.

Kimlik orijinal ama fotoğraf sahte örnekleri ile bile karşılaşıyoruz. Ama noterlerin bile ayırt edemediği bir şeyi biz nasıl ayırt edeceğiz? Özel belgede sahtecilik ve dolandırıcılıktan haftada 3 kez savcılığa davet edilmemiz, bu sektöre yapılan bir ayıptır. Yıllardır mağduriyet yaşanan bu sorunu çözemiyoruz.

Daha önceki yıllarda sadece bizim sektörümüzdeki bu konudaki dava sayısının 700 binlere kadar çıktığı gözlendi. Şu anda ise bu sayı 300 binin üzerinde. Bir dava ortalama 2 sene sürüyor ve yüzde 90’ından fazlası da beraat ile sonuçlanıyor. https://www.eksioglunakliyat.com.tr/

Bu davaların geneli beraatle sonuçlanıyor ve devletimiz vekalet ücreti olarak avukatlara 2 bin 750 TL ödemek durumunda kalıyor. Dosya sayısını göz önüne alacak olursak rakamın büyüklüğü ortaya çıkar. Yani sahte kimlikle açılan hatlarda; vatandaş mağdur, sektör mensubu (bayi) daha çok mağdur, devlet daha da çok mağdur oluyor. Bu sorunu kim çözerse, çözsün, heykelini dikeceğiz…

– Bu sorun nasıl çözülür?

Bizim Kişisel Verileri Koruma Kanunu (KVKK) kapsamında bu kimlik bilgilerini teyit edebilecek bir ekranımızın olması gerekiyor. Kimlikteki fotoğraf ile gelen kişinin fotoğrafını teyit edebileceğimiz bir sistem olmalı. Hat işlemleri yapılırken ekranda MERSİS sisteminden kişinin gerçek kimliğinin görülmesi sağlanmalı. Teyit ettiğimizde bu sorun zaten çözülmüş olacak.

Daha önce bu sistem vardı ancak KVKK ile kaldırdık ama kişisel verileri koruyamadık. IMEI numarası kullanıldığı için terör örgütü mensubu olmak suçundan ceza alan vatandaşlarımız oluyor bu ülkede. Konuyla ilgili konuştuğumuz tüm taraflar, kurumlar ve bakanlıklarla yaşanan sorun hakkında hem fikiriz. Tüm kesimler mevzuatta değişiklik yapılması gerektiğine inanıyor.

“IŞIKLI TABELALARLA KAYITDIŞINA HİZMET EDİYORLAR”

– Kayıtdışı ne kadar yaygın?

Bizim sektörümüzde 20 binin üzerinde satış noktası var, ki bunların yaklaşık yarısı da denetimsiz. Operatör satış kanalları da bu alanda çok yaygın ama bakıyorsunuz iki adım ilerisinde mutlaka bir yanan, sönen, ışıklı tabela görüyorsunuz; “… telekom, ikinci el alınır satılır, garantili teknik servis…” Bu yerler resmi kanallardan çok daha avantajlı. Resmi satış kanalı için birçok sorumluluğa girmeniz, bir sürü kuralı yerine getirmeniz gerekiyor, ama diğerlerinin yüzde 90’ı kayıtdışına hizmet ediyor.

Bugün bir kahvehane açmak bir teknoloji mağazası açmaktan daha zor. Ama asıl bu sektöre girişin zor olması lazım, çünkü cep telefonu artık insanların kimliği konumunda. Birçok kişisel verisi bu cihazın içinde. Küçük esnafı destekleyelim ama kaçakçı ile küçük esnafı da ayırmak lazım.

mobi̇sadötvimeicep telefonuhaberlerklonlamaimei harcıcep telefonu taksitklonlanmış telefonGÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir