eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat
Bilim İnsanları, Hücre Yaşam Sürecini İlk Defa 3 Boyutlu Olarak Görüntüledi

Bilim İnsanları, Hücre Yaşam Sürecini İlk Defa 3 Boyutlu Olarak Görüntüledi

Eğitim öğretim hayatımız boyunca mikroskop ile soğan zarına baktığımızda ya da kitaplardaki çizimleri incelediğimizde hücreleri hep iki boyutlu olarak gördük. Bilim insanları da bu konuda bizden çok da ileride değillerdi. En azından şimdiye kadar. Penn State, Virginia Tech ve Protochips’ten araştırmacılar, hücre içindeki yaşamsal faaliyetleri üç boyutlu olarak gözlemlemeyi başardı. Bunun için özel bir hücre sıvısı kullanıldı. 

Biyomedikal mühendislik profesörü Deb Kelly, “Protochips ile iş birliği içerisinde geliştirdiğimiz bu teknoloji ile araştırmacılar, taşıyıcı/patojen etkileşimlerini analiz edebiliyor, bir virüsün hücreye girişini ve moleküler etkileşimini gerçek zamanlı izleyebiliyor. Bu çalışma, dünyanın ilk sıvı ortamda nano ölçekli CAT taraması” ifadelerini kullandı. 

Elde edilen 3 boyutlu görüntüler, hastalık tedavilerinde büyük bir yol kat edilmesini sağlayacak:

Nano Letters’ta yayınlanan makaleye göre Kelly ve ekibi, bakteriyofajlar ve bakteri taşıma etkileşimleri konusunda gelecekte antibiyotiklere bağışıklık kazanmış bakterileri yok edebilecek bir yöntem buldu. Elde ettikleri görüntüler, daha önce çok da anlaşılamayan bir bakteriyofajın yapısını ortaya koydu. Şimdiye kadar sıvı ve elektron mikroskobu kullanılan çalışmalarda elde edilen görüntüler, hep iki boyutlu olmuştu. Bu deney ile birlikte ilk kez üç boyutlu görüntü elde edildi. 

Araştırmanın başyazarı William Dearnaley, karbon bir katmanla kaplı bakır akım devresini silikon nitrit ile kapladıklarını söylerken iki katman arasında sıvı enjeksiyonu ve gözlem için bir boşluk bıraktıklarını belirtti. Yapılan tasarım, herhangi bir mikroskop tutucuya uyuyor yani herhangi bir materyal ile kullanılabilir. Araştırmacılar, bu yöntemin hem biyolojik bilimler hem de materyal biliminde büyük ilgi görmesini bekliyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir