Bilim İnsanları Anında Şarj Eden Bir Cep Telefonu Pili Yaratıyor

Bilim İnsanları Anında Şarj Eden Bir Cep Telefonu Pili Yaratıyor

Drexel Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’ndeki araştırmacılar, bir gün, anlık pil şarjı için kapasite sağlayacak özel bir materyal üzerinde çalışıyor. Bu, süper-iletken iki boyutlu MXene malzemesi ile mümkün kılınıyor.

Alessandro Volta, 200 yıldan uzun bir süre önce ilk pil ürettiğinden, daha iyi bir pil arayışı sürüyor. Şimdi Drexel’deki bilim adamları bu konsepti mükemmelleştiriyorlar.

Ekibin başkanlığını yapan Dr. Yuri Gogotsi, şunları söylüyor :

İnce MXene elektrotlarını onlarca milisaniyelik bir süreyle şarj ettiğimizi gösteriyoruz. Bu, MXene’nin çok yüksek elektronik iletkenliği ile sağlanır. Bu, ultra hızlı enerji depolama aygıtlarının saniyeler içinde şarj edilip deşarj edilene kadar geliştirilmesini sağlar, ancak konvansiyonel süper-kapasitörlerden çok daha fazla enerji depolamaktadır

MXene yeni bir malzeme değil, ancak grafen benzeri madde ile ilgili devam eden araştırmalar kavram ve gerçek arasındaki boşluğu kapatmaya başlıyor. Fütürizm’e göre, teknoloji birkaç yıl daha ticari olarak kullanılamayacak.

Yakın gelecekteki cep telefonu anında şarj olabilir, ancak daha büyük bir resim var. Anında şarj edilmiş bir pilin bulunması, elektrikli otomobil çoğalması sorunlarının giderilmesinde yardımcı olacaktır. Bu, sayısız cihazdaki gelişmelerin önünü açabilir. Dr. Gogotsi açıklıyor :

Pil elektrotları olarak düşük boyutlu ve elektronik olarak iletken malzemeler kullanmaya başlarsak, piller bugünkü çalışma hızından çok daha fazla çalışabilir hale getirebiliriz. Sonunda, bu gerçeği takdir etmek, arabalar, dizüstü bilgisayarlar ve cep telefonu pilleri için çok daha yüksek oranlarda şarj etme imkânı sağlıyor – saatler yerine saniyeler veya dakikalar.

Endüktif şarj veya Hızlı Şarj işlemini unutun , 2020’de yakınınızdaki bir cep telefonuna anlık şarj geliyor. Güncelleme için bu kadar uzun süre bekleyemeyeceğimden emin değilim.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir