Avustralya’da Master ve Bütçe

Avustralya’da Master ve Bütçe

Avustralya’da master yapmak istiyorsanız doğru bir bütçe planlaması ve ekonomik kaynak oluşturmanız gerektiğini biliyor muydunuz? Sizin için hazırladığımız bu harika yazıda Avustralya’da eğitim almaya başlamadan önce sizleri ekonomik anlamda nasıl bir sürecin beklediğini açıklayacağız!

Avustralya, ülkemizden uzak olduğu kadar ekonomisi ve refah düzeyi ile de oldukça farklı bir ülkedir. Okyanusun ortasında bir ada ülkesi konumunda olan Avustralya’da ekonomik etkinlikler oldukça çeşitli olduğu gibi ekonomik seviye de ciddi manada yüksektir. Gerek kişi başına düşen gelir gerekse de yıllık öğrenci giderleri Türkiye’den fazladır. Ancak bu ekonomik farklılık sizi master eğitimini Avustralya’da almaktan vazgeçirecek derecede değildir.

Avustralya’da Eğitim Giderleri

Avustralya’da eğitim almak isteyen hemen her öğrencinin beklentisi uygun maliyetlerle master yaşamını sürdürmek olur. Ancak Türkiye sınırları dışına çıktığınız an TL’nin diğer para birimlerine karşı konumu nedeni ile ödeyeceğiniz ücretler Türkiye’ye nazaran daha yüksek olacaktır. Bu nedenle Avustralya’da master eğitimi almadan önce diğer ülkeler ile bir kıyaslama yapmalı ve avantajlarınızın farkına varmalısınız.

Avustralya’da öğrenci olmak hemen herkes için çok büyük bir avantajdır. Ancak ödenecek olan ücretlerin seçeceğiniz bölüm ve fakülteye göre farklılık göstereceğini bilmeniz gerekir. Özellikle Tıp ve Mühendislik gibi revaçtaki alanlardan bir tanesini tercih etmişseniz ödeyeceğiniz ücret bir nebze yukarılarda olurken Hukuk ve İşletme gibi alanlarda ücretlerin nispeten daha az olduğu söylenebilir.

Avustralya’da Yaşam Giderleri

Avustralya’da öğrenci olmak sosyal ve kültürel açıdan oldukça değerlidir. Zira pek çok ülkeye oldukça uzak olsa da öğrencilerin öncelikli tercihi arasında yer alan Avustralya oldukça kozmopolit özellikler gösterir. İnsanların hem kültürü hem de coğrafi özellikleri nedeni ile çok yoğun tercih ettiği Avustralya’da yaşam giderlerinin de çok yüksek olmadığı açıktır.

Avustralya’da master yaparken ödeyeceğiniz yaşam giderlerinin Avustralya Doları bazında ortalama değerlerde olacağını ifade etmek gerekir. Tabi bu durum size bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Lüks ve konfora düşkün öğrenciler için yüksek meblağlar söz konusu olurken daha orta düzey talepler için sosyal yaşam giderlerinin otalama değerlerde olduğunu söylemek mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir