Apple’ın Yeni Tedarikçi İlerleme Raporu: %98 Şimdi 60 Saat Çalışma

Apple’ın Yeni Tedarikçi İlerleme Raporu: %98 Şimdi 60 Saat Çalışma

Apple, bugün yaptığı 705 tedarikçisinin %98’inin 60 saatlik çalışma haftasına ilişkin kurallara bağlı olduğunu bildiren 11. yıllık tedarik denetimlerini açıklayacak.

Şirket, bir basın bülteninde, enerji tasarrufu programında tedarikçi sayısının üç katına çıkararak 150.000 metrik ton karbon emisyonunda azalma sağladığını söyledi. Apple, geçen yıl emek hakları konusunda 2.4 milyondan fazla çalışanı eğittiğini de belirtti.

“Şirket, tedarik zincirindeki herkesin haysiyet ve saygıyı hak ettiğine inanıyor “dedi. “Daha sıkı standartlardan çalışma koşullarını iyileştirmeye ve dünyayı koruma altına almak için Apple, tedarikçileri ve endüstrisi için hiç olmazsa yükseltir” dedi.

Rapor, iPhone’ları, iPad’lerini ve MacBook’larını oluşturan genişleyen tedarik zincirindeki çalışma koşulları ve çevresel etkileri nedeniyle ağır eleştirilere maruz kalan dünyanın en değerli şirketi tarafından yakından izlenen bir yıllık güncellemedir.

Ana merkez görevlisi olarak Tim Cook, iPhone gibi isabetlerin büyük talebin tetiklediği son 10 yılda Apple‘ın canlanmasında kritik bir rol oynayan küresel tedarik zincirinin ardındaki mimar oldu.

Ancak 2011’de Genel Müdürlük görevine getirildikten sonra, Cook, Apple’ın tedarik zinciri boyunca işçilerinin acımasız çalışma koşullarına, düşük ücretlere ve sağlıksız çevre koşullarına maruz kaldığı iddialarına karşı bir baskı uyguluyordu.

Apple, dış kaynak kullanımında emek ve imalat konusunda odak noktası olmayı sürdürüyor.

Şirket, ayrıntılı denetimlerin bir sonucu olarak, tedarik zincirinin durumu hakkında diğer birçok teknoloji şirketinden çok daha şeffaf olduğunu haklı olarak söyleyebilir. Aynı zamanda, Apple, geçen yıl yaptığı kampanya sırasında, Başkan‘ın kozmetik fuarı olan Trump tarafından Apple‘ın ürünlerinin ABD dışına çıkarılmasına karar verdiğini ortaya çıkardı.

En son raporda, şirket, “ilk defa kobaltı içerecek şekilde” çatışma minerallerine karşı savaşını genişlettiğini belirtti.

Basın açıklamasında, “İkinci çeyrekte Apple‘ın kalay, tungsten, tantal ve altın (3TG) Ergiticiler ve rafinerilerin %100’ü bağımsız üçüncü parti denetlemelere katıldı” dedi.

Apple ayrıca zanaatkarlıkta madencilik için gerekli sağlık ve güvenlik eğitimi vermeye çalışan Pakt da dahil olmak üzere olumlu bir değişiklik yapmak için birçok STK ile ortaklık kurdu ve çocukların okula devam etmesine yardımcı olacak programlar inşa ediyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir