Apple’ın 39 Yıl Önce Ne Kadar Yenilikçi Olduğunu Ortaya Koyan 8 Cümlelik Not

Apple’ın 39 Yıl Önce Ne Kadar Yenilikçi Olduğunu Ortaya Koyan 8 Cümlelik Not

Steve Jobs ve Steve Wozniak’ın 1976 yılında bir evin garajında kurdukları Apple, bugün teknoloji endüstrisine yön veren bir şirkete evrildi. İlk günlerde Apple Computer olarak adlandırılan ve halka açıldığında yaklaşık 163 milyon dolar değerinde olan Cupertinolu şirket, geçtiğimiz günlerde bir kez daha 1 trilyon dolar piyasaya değerini geçmeyi başarmıştı.

1981 yılında ürettiği ilk kişisel bilgisayardan bu yana, milyonlarca insanın hayatını değiştiren daha pek çok ürüne imza atan atan Apple, son dönemde yenilikçi ruhunu kaybettiğine dair eleştirilere maruz kalsa da, hala sektörün en inovatif ve gelecekçi firmalarından bir tanesi konumunda.

Apple’ın sahip olduğu vizyonu anlamak için 39 sene önceye, yani 1980 yılına dönmemiz gerekiyor. Şubat 1977’den Mart 1981’e kadar Apple Computer’ın ilk CEO’su olan Amerikalı girişimci Michael Scott’ın, 1980 yılında şirket çalışanlarına sekiz cümlelik bir not dağıttığı ortaya çıktı. 

 Scott, söz konusu notta şu ifadeleri kullanıyor:

“ACİL ve HEMEN!!! Daha fazla daktilo satın alınmaması gerekiyor. Apple yenilikçi bir şirkettir. Tüm alanlarda inanmalı ve lider olmalıyız. Bugün itibarıyla hedefimiz 01-01-81 tarihidir. Apple’da daktilo üretmiyoruz. Daktilo’nun eski olduğuna inanıyoruz. Müşterilerimizi ikna etmeden önce bunu kendimize kanıtlayalım”

Tam 39 sene sonra ortaya çıkan bu notun, şimdilerde içinde bulunduğu zaman dilimi ile kronolojik açıdan uyumsuz olduğunu anlıyoruz. Nitekim 1980’ler, daktilonun en güçlü olduğu zamanlardı. Fakat tüm şirketlerin artık daktilo yerine bilgisayar kullanacağını öngörmek, oyunun radikal bir şekilde değişmesi anlamına geliyordu. Keza elimizdeki veriler de Apple’ın bu amacına ulaştığını gösteriyor.

Zaman içinde dünyanın önde gelen kişisel bilgisayar üreticilerinden biri olan Apple, 1981’de 334 milyon dolar gelir elde etti. Apple II’nin ortalama 2.500 dolarlık bir fiyat etiketine sahip olduğunu düşündüğümüzde, o yıl toplam 132.000 bilgisayar satıldığı sonucuna ulaşıyoruz. Tarih yaprakları 1982 yılının aralık ayını gösterdiğinde ise bu rakam 750.000 olmuştu. Bu sayılar şimdiler de oldukça küçük kalsa da, o zamanlar için muazzam değerliydi.

Apple’ın efsanevi kurucusu Steve Jobs’ın şu sözü her şeyi özetliyor aslında: “Dünyayı değiştirenler ancak bunu yapabileceklerini düşünecek kadar çılgın olan insanlardır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir