Apple, Hong Kong polisinin yerini bildiren uygulamayı App Store’dan kaldırdı

Apple, Hong Kong polisinin yerini bildiren uygulamayı App Store’dan kaldırdı

Çin ve ABD arasındaki gerilim artmaya devam ederken, teknoloji şirketleri bu gerilimin bir parçası olmaya devam ediyor. Bu hafta App Store’da HKmap.live isimli harita uygulamasına yer verdiği için Çin basını tarafından eleştirilen Apple, uygulamayı platformundan kaldırdı.

Hong Kong’da yaşayan kullanıcılar tarafından kullanılan ve içeriği yine bu kullanıcılar tarafından oluşturulan HKmap.live, polisin konumunun işaretlenmesini sağlıyordu. Hem uygulama hem de bir web servisi olarak hizmet veren HKmap, Hong Kong’da gerçekleşen protestolar esnasında kapatılan sokakları da gösteriyordu. 

Bu ayın başlarında HKmap.live uygulamasının App Store’a yaptığı başvuruyu reddeden Apple, bir kaç gün sonra fikrini değiştirerek başvuruyu kabul etmişti. Şu anda ise verdiği karardan tamamen vazgeçen Apple, uygulamayı platformundan kaldırdı.

“Your app contains content – or facilitates, enables, and encourages an activity – that is not legal … Specifically, the app allowed users to evade law enforcement.”@Apple assume our user are lawbreakers and therefore evading law enforcement, which is clearly not the case.

— HKmap.live 全港抗爭即時地圖 (@hkmaplive) October 1, 2019

Apple’ın konu hakkında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

App Store’u, uygulamaları keşfetmek için güvenli ve güvenilir bir yer olması için üretttik. HKmap.live adlı bir uygulamanın, Hong Kong’daki yasa uygulayıcıları ve sakinleri tehlikeye sokacak şekillerde kullanıldığını öğrendik. Hong Kong’daki pek çok ilgili müşteri bu uygulama hakkında bizimle iletişime geçti ve uygulamayı hemen araştırmaya başladık. Uygulama polis konumlarını gösteriyor ve Hong Kong Siber Güvenlik ve Teknoloji Suç Bürosu ile uygulamanın polisi hedefleyip tuzağa düşürmek için kullanıldığını, kamu güvenliğini tehdit ettiğini ve suçluların uygulamayı polisin olmadığı bölgelerde yaşayanları mağdur etmek için kullandıklarını doğruladık.  Bu uygulama yönergelerimizi ve yerel yasalarımızı ihlal ediyor ve uygulamayı App Store’dan kaldırdık. 

HKmap.live geliştiricileri ise yaptıkları açıklamada CSTCB’ nin (Hong Kong Siber Güvenlik ve Teknoloji Suç Bürosu)  yaptığı suçlamalara yönelik bir kanıt bulunmadığını dile getirdi. Uygulamanın kriminal aktiviteleri hiçbir şekilde desteklemediği belirtilirken, eklenen bilgilerin Facebook, Telegram’da olduğu gibi halk tarafından oluşturulduğunu ifade etti. 

1. We disagree @Apple and @hkpoliceforce ‘s claim that HKmap App endanger law enforcement and residents in Hong Kong.#HKmap #HKmaplive #HK #Censorship

— HKmap.live 全港抗爭即時地圖 (@hkmaplive) October 10, 2019

Apple yaptığı açıklamada HKMap.live’in hangi yerel yasaları ihlal ettiğine değinmezken, Waze gibi HKMap.live benzeri uygulamaların App Store’da yer almaya devam ettiğini belirtelim. Uygulamanın App Store’dan kaldırılmasına rağmen HKmap.live’in web versiyonu iPhone kullanıcılarının erişimine açık. 

Apple

Webrazzi Insights
Son Insights İçerikleri
İndirim dönemlerinde e-ticarette her aşamanın kesintisiz çalışması alışverişlerin başarılı tamamlanmasını artırmakta
Tedarik zinciri ve lojistik şirketleri, verimsiz iletişim yöntemlerine daha çok güveniyorlar
Bankaların %81’i dijital dönüşüm için iş ortaklarıyla çalışıyor

Son Insights Raporları
Direct-to-Consumer Girişimleri [Rapor]
İş Yaşamı Değerlendirmesi [Araştırma Raporu]
Yeni Nesil Bankacılık [Araştırma Raporu]

Insights hakkında detaylı bilgi
Şirketinizin Insights hesabı var mı?

0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir