Almanya, G20 Zirvesinden Önce Siber Saldırılara Hazırlanıyor

Almanya, G20 Zirvesinden Önce Siber Saldırılara Hazırlanıyor

(Reuters) – Almanya, önümüzdeki hafta Hamburg’daki G20 zirvesine, hacker gruplarına veya yabancı hükümetlere bağlı hücrelere yönelik muhtemel siber saldırılardan kendisini savuşturuyor.

Üst düzey siber yetkili Reuters’e verdiği demeçte.

Bürosu (BSI) başkanı Arne Schoenbohm, yetkililerin, herhangi bir fiziksel şiddete hazırlanmak gibi, bu tür saldırılara karşı 24/7 özel bir komuta merkezi kurduklarını söyledi.

Schoenbohm, bir röportajda “Her protesto biçimi için yoğun bir şekilde hazırlanıyoruz” dedi.

“Ulusal siber güvenlik ajansı olarak biz, Anonim ve Lulzsec gibi siber saldırıları kullanarak siyasi protestolar planlayabilecek gruplara kadar her şeyden endişe duyuyoruz” dedi.

Ajans, spesifik saldırılar hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadığını, ancak 20 büyük ekonomideki liderlerin 7-8 Temmuz’da toplandıklarında, bilgisayar ağlarının güvenliğini sağlamak için “penetrasyon” testlerini gerçekleştirdiğini söyledi.

Yetkili, herhangi bir saldırıya tepki vermek üzere onlarca siber uzman olduğunu söyledi.

Hamburg’da beklenen on binlerce protestocuyu ele almak üzere köpek, at ve helikopterli yaklaşık 20.000 polis görevlendirilecek.

Schoenboehm, hükümetin insanların neredeyse de protesto edebileceğini fark ettiğini söyledi.

Alman siber yetkililerin, bilgisayar ağlarını, gözetim kameralarını ve diğer güvenlik ekipmanlarını korumak için ABD de dahil olmak üzere diğer G20 ülkelerindeki muadilleriyle yakın temas içinde olduklarını ve kaldığını söyledi.

Almanya, Eylül ayında ulusal seçimler düzenliyor. Uzmanların Rus hükümetiyle bağlantılı olduklarını söyleyen bir Rus hacker grubu olan APT 28’in Alman parlamentosu, siyasi partiler ve düşünce kuruluşlarına yapılan saldırıların arkasında olduğu düşünülüyor.

Schoenboehm, saldırıların seçimini etkilemek için kullanılabilecek bilgileri güvence altına almak için açık bir amacı ile sürdüğünü söyledi.

Geçtiğimiz hafta, BSI, kullanıcıları kötü amaçlı yazılımları indiren bağlantıları tıklamak için e-postalar kullanan işletmeler ve hükümete yönelik yeni bir spearphishing saldırısı dalgası gördüğünü söyledi.

Schoenbohm, BSI, Alman siyasi partileri ve milletvekilleri ile güvenlik bilincini artırmak ve güvenliği arttırmak için yakın bir çalışma içinde bulunuyor ancak Schoenbohm, risklerin devam ettiğini belirtti.

Yetkili, Almanya’nın seçmenlerin görüşlerini parti programlarıyla karşılaştırabilecek bir hükümet programı olan “Vote-Meter” in güvenli olmadığını söyledi.

“Önümüzdeki haftalarda bu konuya dikkatle bakacağız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir