Adobe, Trump’ın Emri Üzerine Venezuela’daki Bütün Kullanıcı Hesaplarını Kapattı

Adobe, Trump’ın Emri Üzerine Venezuela’daki Bütün Kullanıcı Hesaplarını Kapattı

Adobe, çeşitli programları ve uygulamaları aracılığıyla dünyanın dört bir yanında sanatçılara ve tasarımcılara hizmet ediyor. Firma, ABD Başkanı Donald Trump’ın emrine uygun olarak Venezula’ya verdiği hizmetleri sonlandırdı. Bu hareket hem ücretli hem ücretsiz sürüm kullanan kişileri etkiledi. 

Adobe, sitesinin soru cevap kısmında yaptığı açıklamada, ABD hükümeti tarafından yayınlanan 13884 numaralı emir gerekçesiyle ABD’li şirketlerin, kuruluşların ve kişilerin pratikte Venezuela ile yapacakları her türlü işlemin yasaklandığını, bu emre uymak için Venezuelalı kullanıcıların hesaplarını kapattıklarını açıkladı. 

Trump’ın emri Adobe’u harekete geçirdi

Adobe bu kanuna en geniş çaplı tepki veren firmalardan biri olarak dikkate çarptı. Şu anda Office 365 gibi hizmetler hala Venezuela’da kullanılabiliyor. Hükümetten yapılan açıklamada bu düzenlemenin amacı olarak Venezuela Hükümetini ve destekçilerini engellemek olarak belirtildi. 

Adobe bu hesapları ne zaman yeniden aktif hale getireceğini ya da getirip getirmeyeceğini açıklamadı. Firma, gelişmeleri ise yakından takip edeceğini belirtti. Firma, ülkedeki kullanıcılara uygulamaları indirmeleri için 28 Ekim’e kadar zaman verdi. 

Trump’ın emri 5 Ağustos’ta yayınlanmıştı. Bu karar, ülkedeki başkanlık seçimi krizinin ardından açıklanmıştı. ABD, Juan Guaido’nun iddialarının doğru olduğunu savunuyor ve ülkenin şu andaki başkanı Maduro’yu tanımıyor. Beyaz Saray’dan gelen açıklamaya göre Trump yönetiminin amacı “Maduro’nun kanun dışı yönetimini izole etmek” olarak açıklandı. Öte yandan uzmanlar bu emrin sınırları konusunda bir fikir birliğine varabilmiş değil ve bu konuda tartışmalar devam ediyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir