ABD, Huawei Yasağından Muaf Olacak Ürünlerin Lisans İşlemine Başladı

ABD, Huawei Yasağından Muaf Olacak Ürünlerin Lisans İşlemine Başladı

Çinli teknoloji devi Huawei, mayıs ayından beri zorlu bir süreç geçiriyor. ABD Devlet Başkanı Donald Trump tarafından yapılan açıklamalar ve ABD Ticaret Bakanlığı tarafından alınan yasaklama kararı, teknoloji devini zora sokmuştu. Bunun nedeni ise alınan kararın, ABD merkezli teknoloji şirketlerine Huawei ile ticaret yapma yasağı getirmiş olmasıydı. Ancak anlaşılan o ki bu durum, artık eskisi kadar katı kurallar çerçevesinde değil. 

Geçtiğimiz haziran ayının sonunda düzenlenen G20 zirvesinin ardından Trump, bir açıklama yaptı. Bu açıklamada ABD’li şirketlerin, Huawei ile olan ticaretini sadece hassas olmayan ürünler üzerinden yapabileceği ancak bunun için bir lisansın zorunlu olacağı belirtildi. ABD hükümeti o günden itibaren teknoloji devlerinin lisans başvurularını almaya başladı. Şimdi ise yaşanan bir gelişme, lisansların onaylanmaya başladığını gözler önüne seriyor.

ABD’nin yetkili kurumları tarafından yapılan açıklamalarda, bazı ürünlerin ticari yasaktan muaf tutulması için 130’dan fazla başvurunun olduğu belirtildi. New York Times gazetesinde yer alan bir habere göre ise ABD yönetimi, şu sıralarda lisansları onaylamaya başlamış durumda. Ancak şu an için, hangi firmaların lisansının onaylandığı ve bu lisansların hangi ticari malları içerdiği bilinmiyor.

Tüm bunlara ek olarak lisanslama işlemlerinin nasıl devam edeceği de bilinmiyor. Donald Trump’ın yaptığı değişken açıklamalar göz önünde bulundurulduğunda, her an her şey olabilecekmiş gibi görünüyor. Ancak görünen o ki ABD yönetimi, Huawei için esip gürledikten sonra çok da büyük bir yaptırım uygulamayacak. Şu sıralar Huawei’nin bu işten tek zararı, Mate 30 serisinde Google Servisleri’nin olmaması gibi duruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir