eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat
45 Yaşından Sonra Yavaş Yürümek ‘Hızlı Yaşlanmaya’ İşaret Ediyor

45 Yaşından Sonra Yavaş Yürümek ‘Hızlı Yaşlanmaya’ İşaret Ediyor

Araştırmacılar basit bir yürüme hızı testi kullanarak yaşlanma sürecini ölçebildiler. Daha yavaş yürüyenlerin vücutları daha hızlı yaşlanıyordu, yüzleri daha yaşlı görünüyordu ve beyinleri daha küçüktü. Uluslararası ekip, bulguların “şaşırtıcı bir sürpriz” olduğunu söyledi. Doktorlar genellikle 65 yaşın üzerindeki kişilerde genel sağlığı ölçmek için yürüyüş hızını ölçer. Bu, kas gücü, akciğer fonksiyonu, denge, omurga gücü ve görme sağlığını ölçmek için iyi bir göstergedir. Yaşlılıkta daha yavaş yürüme de bunama ve çökme riski ile ilişkilendirilmiştir.

Bu çalışmada, Yeni Zelanda’da 1970’lerde doğan 1.000 kişinin yürüme hızı testi, henüz yaşamın ortasındaki yetişkinler iken uygulanmıştır. Araştırmaya katılanlar ayrıca fiziksel testler, beyin fonksiyon testleri ve beyin taramaları yaptılar ve çocukluklarında her iki yılda bir bilişsel testler yaptılar. ABD’de King’s College London ve Duke University’nin baş yazarı Prof. Terrie E Moffitt, “Bu çalışma, yavaş bir yürüyüşün yaşlılık açısından yıllardır sorunlu olduğunu ortaya koydu.” dedi. 

Çocukken yavaş yürüyenler daha çabuk yaşlanıyor

45 yaşında bile, en yüksek hızda 4 m / s hızla hareket ederken (koşmadan) yürüme hızlarında geniş bir değişiklik oldu. Genel olarak yavaş yürüyen kişilerin akciğerleri, dişleri ve bağışıklık sistemleri daha hızlı yürüyenlere göre daha fazla “hızlandırılmış yaşlanma” belirtileri gösterme eğilimindeydi. Beklenmeyen bulgu, beyin taramalarının yavaş yürüyenlerin daha yaşlı görünümlü beyinlere sahip olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu göstermesiydi.

Araştırmacılar, üç yaşından itibaren dil ve motor becerileri testlerinin sonuçlarını kullanarak 45 yaşındaki kişilerin yürüme hızlarını tahmin edebildiklerini buldu. En yavaş yürüyenler olarak büyüyen (ortalama 1.2m / sn) çocuklar, ortalama olarak,40 yıl sonra en hızlı yürüyenlerden (1.75m / sn)  IQ olarak 12 puan daha düşüktü. Araştırmacılar, genç yaşta yürüme hızını ölçmenin insan yaşlanmasını yavaşlatan tedavileri test etmenin bir yolu olabileceğini söyledi. Ayrıca beyin ve vücut sağlığının erken bir göstergesi olacağını, böylece insanların hala genç ve sağlıklıyken yaşam tarzlarında değişiklikler yapabildiklerini ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/micderc1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/micderc1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/micderc1/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/micderc1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35