4 Teknoloji Şirketine Daha Para Cezası Yağdı

4 Teknoloji Şirketine Daha Para Cezası Yağdı

Kısa süre önce dünyanın en önemli teknoloji markalarından biri olan Google’a 5 milyar dolar ceza vererek tekelcilik karşısındaki sert tutumunu açık bir şekilde gösteren Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, bugün yayınladığı açıklama ile de Asus, Denon Marantz, Philips ve Pioneer’a adeta ceza yağdırdı. Dört şirketin toplam ödeyeceği ceza 130 milyon doları aşıyor.

AB, Tekelleşme Karşıtı Yasaları İhlal Eden Google’a 5 Milyar Dolar Ceza Verdi

Tayvan menşeli teknoloji şirketi Asus, Almanya ve Fransa’daki çevrimiçi perakende mağazaların ürün fiyatlarına karıştığı ve ürün satışını engellediği için suçlu bulunurken,  Denon Marantz da Avrupa’da satışa sunulan ürünlerinin fiyatlarını diğer pazarlarda olduğundan daha yüksek seviyede tuttuğu için suçlu bulundu.

Hollandalı ev elektroniği markası Philips, çevrimiçi mağazaların fiyatlandırma politikasına karıştığı ve ürün satışlarını engellemekle tehdit ettiği için suçlu bulundu. Pioneer ise 12 Avrupa Birliği üyesi ülkede ürünlerini istediği fiyattan satmayan perakendecilere ürün satmayı reddettiği için suçlu bulundu ve cezaya çarptırıldı.

Avrupa’dan Rekor Para Cezası Yiyen Google, Türkiye’de de Savunma Verecek

Tüm şirketler işledikleri suçları kabul ettiler ve AB komisyonu ile iş birliği içine girdiler. Böylece tüm şirketlerin cezaları %40 ile %50 oranında indirildi. Asus, 74.4 milyon dolar ceza ödeyecekken, Denon Marantz 9 milyon dolar ödeyecek. Philips’in cezası 34,9 milyon dolar seviyesine çıkarken Pioneer 11,9 milyon dolar ile cezalandırıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir