eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat
Yatmadan Önce Telefona Bakmayın, İşte O Araştırma

Yatmadan Önce Telefona Bakmayın, İşte O Araştırma

Hızla gelişen teknolojinin aşırı derecede kullanılması gündelik yaşama ve insan sağlığına oldukca zarar verebiliyor. Psikiyatri Uzmanı Dr. Dan Siegel, yatakta mobil, telefon ve tablet şeklinde teknolojik ürünlerin kullanılmasının beyne verdiğini söylüyor.

Birçoğumuz iş yahut okul nedeniyle teknolojik ürünlerin kullanımına ihtiyaç duyuyoruz. Özellikle hizmet sektöründe çalışan kişiler gün süresince bilgisayar ekranına bakmak zorunda kalırken, gün içerisinde bilgisayar, telefon, tablet benzer biçimde ürünlerle iç içe olmakla kalmayıp, gece yatmadan önce de gelen e-mailleri, bildirimleri incelemek durumunda kalıyor. Fakat akıllı telefonlarda ve tabletlerde bulunan LED ekran gözlerimize düşündüğümüzden çok daha fazla zarar verir. Bunun sonucunda ise uyku problemleriyle karşı karşıya kalırız.

Doğal ki uykusuzluğa yol açan tek faktör LED ekranların mavi ışığı değil, hem de bu ürünlerin yaymış oldukları elektromanyetik radyasyon da uykusuzluk problemlerinin başlıca sebeplerinden birisi. California Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görev icra eden Psikiyatri Uzmanı Dr. Dan Siegel, uykusuzluğun gündelik yaşamı oldukça aksattığını ve ‘3 saatlik uykuyla ayakta duruyorum’ deyip işlerine odaklanmaya çalışan kişilere günde minimum 6 saat uyumaları gerektiğini söylüyor. Aksi takdirde:

Dikkat dağınıklığının olduğundan daha çok etki göstermesi,
Gün içinde unutkanlık olması,
Düşünme yetinizin azalması,
Metabolizmanızın düzenli olarak çalışmasını elde eden hücrelerin zarar görmesi,
benzer biçimde sorunlarla karşılaşılacağını belirtiyor.
Dr. Siegel hem de “Uyumadan önce akıllı telefon vb. Cihazlarla uğraşmak uyumayı engeller çünkü ekrandaki objeleri beyin tek tek idraklar ve ‘Uyuma! Henüz uyuma vakti değil’ şeklinde sinyal yollar. Kendinize bir saat koyun ve o saatte telefonunuzun ekranını kapatın” şeklinde ekliyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/micderc1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/micderc1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/micderc1/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/micderc1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35