VSS Unity İsimli Uzay Aracı, En Yükseğe Ulaştı

VSS Unity İsimli Uzay Aracı, En Yükseğe Ulaştı

Daha önce Mojave Air ve Space Port’daki Virgin Galactic üssünden Mayıs ayında havalanan VSS Unity, 22 mil yükseliğe çıkmış ve ses hızının iki katını görmüştü. Fakat bugün yapılan testlerde Mike Masucci ve Dave Mackay isimli iki pilot ile birlikte araç daha ileri bir seviyeye geçerek 32.3 mil yüksekliğe ulaşmayı başardı. Bu değerler henüz istenilen seviyeye gelebilmiş değil ancak yolun büyük kısmı aşılmış durumda.

Virgin Galactic şirketi aracının yolcuları taşımak için henüz kaç tane daha test yapması gerektiği henüz bilinmiyor fakat şirketin CEO’su George Whitesides’ın verdiği bilgilere göre uçuşlar başarıyla ileriye doğru gidiyor. Yapılan testlerin üç farklı aşamada gerçekleştiğini söyleyen George, ilk aşamada aracın yapısal olarak sağlamlığını, ikinci aşamada kabin testlerini ve üçüncü aşamada ise uçuş sırasında izlenecek prosedürlerin şeklini ortaya koyduklarını söylüyor. Açıklamada, yapılan testlerden sonra şirketin ticari uçuşları gerçekleştirmeye başlayacağını ve Virgin Galactic şirketinin gelecekteki evi olan Spaceport America’ya yerleşeceği belirtildi.  

VSS Unity isimli uzay aracı, diğer uzaya gönderilen roketler gibi dikey olarak kalkmıyor. Bunun yerine “WhiteKnightTwo” adı verilen dev bir taşıyıcı uçağının kanadında yüksek bir irtifaya çıkarılan araç, 45.600 fit yüksekliğe ulaştıktan sonra uçaktan bırakılıyor ve birkaç saniye boyunca boşlukta süzülüyor. Bu sırada uzay motorunu ateşleyen ve atmosferden çıkmaya başlayan VSS Unity’nin heyecanlı uzay yolculuğu başlamış oluyor.

Bu taşımacılık sistemini okurken gözümüzde şöyle bir canlandırınca, onun hayranlık uyandırdığı rahatlıkla söyleyebiliriz. Fakat ne var ki 2014 yılında Virgin Galactic tarafından gerçekleştirilen bir testte pilotlardan birisi, sistemi planlanan süreden daha erken aktif edince kanatlar erken bir şekilde açılmış ve araç birbirinden ayrılarak bir pilotun ölümüne bir pilotun ise yaralanmasına yol açmıştı.

Uzay Turizmi 2019 Yılında Başlıyor!

Yaklaşık iki yıl sonra yapılan denemelerde kendi kendine uçurulan ve yaklaşık 10 adet görevi başarıyla yerine getiren VSS Unity aracı, yine de şirketin müşteri kaybının önüne geçemedi. Fakat Virgin Galactic daha şimdiden gelecekte gerçekleştirilecek yolculuklar için 250.000 dolar fiyata sahip 700 bilet satmayı başarmış durumda. Muhtemelen önümüzdeki yıllarda bu gelişmiş uzay aracını turistlerle birlikte uzayda görebileceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir