Verizon ve Yahoo, 350 Milyon Dolar Kazanım Teyit Etti

Verizon ve Yahoo, 350 Milyon Dolar Kazanım Teyit Etti

Aylarca süren söylentilerin ardından Verizon, nihayet Yahoo’nun işletme alanının iktisabının satın alınmasıyla ilgili şartlarını değiştirdiğini açıkladı ve ikili, nihai değeri 350 milyon dolar azaltmayı kabul etti.

Verizon’un başkan yardımcısı ve ürün yeniliği ve yeni işletmeler başkanı Marni Walden, “Anlaşmanın değiştirilen şartları, pay sahipleri için adil ve elverişli bir sonuç sağlamaktadır” dedi. “Bu, her iki taraf için de koruma sağlıyor ve ikinci çeyrekte işlemin kapatılması için net bir yol sunuyor.”

Verizon ilk önce Temmuz ayında geçen yıl 4.8 milyar dolarlık Yahoo satın alma planını doğruladı ancak takip eden aylarda Yahoo ile ilgili bir dizi skandal ortaya çıktı. Bu alan hacker biri yasadışı kullanıcıların hesaplarının milyonlarca erişmeve daha sonra başka bir hack ortaya çıktı birkaç ay o bir milyardan fazla hesapları etkiledi – tarihinin en büyük veri ihlali olarak kabul. Bu tartışmalar Verizon’un daha önce üzerinde anlaşmaya varılan satın alma ücretinde önemli bir düşüş arayışı yönünde devam eden spekülasyonlara yol açtı – geçen yıl bazı raporlar Verizon’un faturasını 1 milyar $ ‘a kadar azaltmak istediğini öne sürdü .

Ancak Verizon, Verizon’un veri ihlalinden kaynaklanan “bazı yasal ve düzenleyici yükümlülükleri” paylaşmasıyla birlikte 4.48 milyar dolarlık nakit ödemeyi kabul ettiğini doğruladı. Gerçekten de, Verizon ve Yahoo, hükümet organları ve üçüncü parti davaları ile ilgili soruşturmalarda sorumluluk paylaşacak, ancak Yahoo herhangi bir hissedar veya SEC davasıyla ilgili olarak tam sorumluluk üstlenecektir.

Yahoo’nun CEO’su Marissa Mayer, “Bu işlem, Yahoo’nun işletme faaliyetlerini özellikle mobil ortamda hızlandıracak, ancak Asya’daki varlık paylarımızı etkili bir şekilde ayıracağız” dedi. “Yahoo için hissedar değerinin açılması için önemli bir adımdır ve şimdi güvenle ve kesinlikle ilerleyebiliriz.”

Anlaşmanın 2017 yılının 2. çeyreğinde kapanması bekleniyor. Satın alma neticesinde Verizon, Yahoo’nun işletme alanını, Verizon’un 2015 yılında 4.4 milyar dolarlık bir anlaşmayla ayrı bir araya getirdiği AOL’un yanına entegre edecek .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir