eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat
Türkiye’ye İnterneti Sevdiren 17 Unutulmaz Forum Sitesi

Türkiye’ye İnterneti Sevdiren 17 Unutulmaz Forum Sitesi

Forum siteleri, 2000’li yıllar denince internetle ilgili akla ilk gelen oluşumlardandır. Forumlar, insanların sadece sohbet etmek için bile saatlerce başında beklediği, gelişmeleri takip etmenin en hızlı yollarından biriydi. Bu yüzden 2000’lerin sosyal medyası demek, forum siteleri için çok doğru bir yorum olacaktır.

Yıllarını forumlara vermiş okurlarımız bize hak vereceklerdir, bu platformlar çoğu internet kullanıcısı için zamanında birer aile gibiydi. Bizler de bu kültüre ait, hatta ülkemizde başı çeken bazı sitelerin de içinde bulunduğu bir liste hazırladık.

Türkiye’nin en çok kullanılan forum siteleri (Özet Liste):

Forum TR R10.net KizlarSoruyor Wardom Forum Tahribat.com Forum Metin2 Türkiye Forum OGame TR Forum Nttgame Knight Online Forum Strategyturk Oyun Forum Steam Topluluğu Film Fabrikası DiziFilm.com Forum CHIP Online Forum Technopat Sosyal Donanım Haber Forum WMaracı Forum PCnet Forum

İnternet ve teknoloji konulu forum siteleri:

CHIP Online Forum

Aktif üye sayısı: 300,369 Konu sayısı: 90,521

CHIP, Almanya’da kurulmuş, bilgisayar ve iletişim üzerine yayın yapan bir dergi olarak hayatına 1978 yılının Eylül ayında başladı. Şubat 1996 yılında ise Türkiye’de satılmaya başlanan dergi, CHIP Online Forum olarak da uzun süredir hizmet veriyor. Forum, zamanla hayata dair bir çok alanda konuya ev sahipliği yapmaya da başladı.

Technopat Sosyal

Kuruluş yılı: 2012 Aktif üye sayısı: 245,617 Konu sayısı: 718,093

Technopat Sosyal, ismine yaraşır bir şekilde teknik konularda zengin bir arşive sahip. Bunun yanında, bilgisayar önerisi, oyun önerisi ve kulaklık önerisi gibi konular da mevcut. İnsanlar birbirleriyle teknolojik olsun ya da olmasın birbirleriyle sık sık fikir alışverişine giriyor. Tabii ki konu dışı yapılan sohbetler de bu fikir alışverişlerine dahil.

Donanım Haber Forum

Kuruluş yılı: 1999 Aktif üye sayısı: 2,061,132 Konu sayısı: 10,469,455

Forum DH kısatlması ile de karşımıza çıkan Donanım Haber Forum, an itibarıyla Avrupa’nın en büyük donanım platformlarından biri. Türkiye’nin de en köklü teknoloji forumları arasında yerini koruyor. Platform içerisinde sık sık ikinci el ürün alışverişi, teknoloji markaları tarafından yapılan kampanyalar ve gündeme dair konular açılıyor.

WMaracı Forum

Kuruluş yılı: 2010 Aktif üye sayısı: 100,840 Konu sayısı: 378,941

Eskiden referans aracılığıyla üye kabul eden WMaracı, tasarım olarak eski tip forumları yaşatıyor. Oldukça sade, görsel kaygı taşımayan ve amaca yönelik bir platform. Sadeliğinin yanında kullanışlı olması da en büyük artılarından biri. İçerisinde internet, programlama ve grafik tasarım konularında bilgilendirici konular bulunuyor.

PCnet Forum

Kuruluş yılı: 2002 Aktif üye sayısı: 180,031 Konu sayısı: 220,850

PCNet, forumunun yanı sıra 2016 yılına kadar dergi ile de yayın hayatını sürdürüyordu. Sonrasında internet yayıncılığının yaygınlaşması üzerine dergi çıkarmaya son verdi. Şimdilerde ise uzun yıllardır süregelen forum ile kullanıcılarına destek vermeye devam ediyor. Forumda oyunlarla, teknolojiyle, donanımla, yazılımla ve internetle alakalı oldukça zengin sekmeler mevcut.

Sinema konulu forum siteleri:

Film Fabrikası

Aktif üye sayısı: 6,913 Konu sayısı: 15,924

Film Fabrikası, içerisinde düşük bütçeli kıas filmlere yer veren bir site. Sitenin forum kısmında ise genellikle film yapımına ait başlıklar var. Bu başlıkların yanı sıra uzun ve kısa metraj filmlerle alakalı tartışmalar yapabileceğiniz bölümler de mevcut.

DiziFilm.com Forum

Aktif üye sayısı: 357,638 Konu sayısı: 467,843

DiziFilm.com forumları, bugüne kadar Türkiye topraklarında çekilmiş neredeyse bütün diziler hakkında bölüm yorumlarına ev sahipliği yapıyor. Güncel dizilerin de kendilerine ait başlıkları var. Sadece diziler değil, filmlerle ilgili de konular var. Örneğin sadece Sinema konusunun içerisinde 120,000’i aşkın mesaj bulunuyor.

Yaşam kategorisindeki forum siteleri: 

Forum TR

Kuruluş Yılı: 2004 Aktif üye sayısı: 5,006,493 Konu sayısı: 8,123,294

Forum TR, uzun yıllık bir geçmişe sahip olduğu için oldukça sağlam bir arşive sahip. Böyle bir arşiv tabii ki de sadece uzun senelerdir yayında olmaya bağlanamaz. İçerisinde bulunan çok çeşitli konu başlıkları, bu duruma doğrudan etkili. Forumda bulabileceğiniz başlıklar arasında okul, hukuk, sağlık, aşk ve genel kültürün yanı sıra, teknolojiye ait sayısız paylaşım da bulunuyor.

R10.net

Kuruluş yılı: 2005 Aktif üye sayısı: 100,172 Konu sayısı: 2,000,223

R10.net için tam anlamıyla bir sosyal medya karışımı diyebiliriz. İçerisinde açmak istediği için domain adresi arayanlardan tutun, uygulama geliştirmek için fikir arayanlara kadar birçok farklı üye bulunuyor. Forum kültürü içinde eski olmasına rağmen modern görünüş kullanmayı seçen nadir seçeneklerden.

KizlarSoruyor

Kuruluş yılı: 2011 Aktif üye sayısı: 100,000+

KızlarSoruyor özellikle hakkında çekilen videolarla adeta bir fenomen haline geldi. Forum dendiği zaman akla ilk gelecek sitelerden olmasa da bir forumdaymış havası yaratan soru-cevap mekaniğine sahip olması da listemizde yer alma sebebi. Sitede paylaşılan içerikler de adından da anlaşılabileceği üzere daha çok kadınlara yönelik.

Wardom Forum

Kuruluş yılı: 1998 Aktif üye sayısı: 704,670 Konu sayısı: 550,169

Wardom Forum, aslında bir forumdan daha çok sözlüğe benzeyen bir tasarıma sahip. İçerisinde ilgi çekebilecek birtakım paylaşımlar, her üyenin kendi isteği doğrultusunda herhangi bir konuda açabileceği başlıklar bulunuyor. Bu yüzden belli bir konu üzerine değil, hayata dair her şeye değinilebilen bir platform.

Tahribat.com Forum

Kuruluş yılı: 2001 Aktif üye sayısı: 26,907 Konu sayısı: 201,321

Tahribat.com forumları ilk bakışta yazılımcılar ve grafikerler için bir platformmuş gibi görünüyor. Ancak konular arasında gezinmeye başlanıldığı zaman e-kitaplar, müzik, filmler ve bilim hakkında da zengin bir kitaplığa sahip olduğu anlaşılıyor. Tasarım olarak da 2000’li yılların sonlarını anımsatan bir havası var.

Oyun konulu forum siteleri:

Metin2 Türkiye Forum

Aktif üye sayısı: 32,324 Konu sayısı: 34,903

Yılların efsanesi Metin2, dağıtımcısı Gameforge tarafından açılmış bir foruma sahip. Forumun dil seçenekleri arasında her ne kadar yalnızca Almanca ve İngilizce bulunuyor olsa da Türkiye’den bağlanıldığı zaman Türkçe içerikler karşınıza çıkıyor. Forum içerisinde oyun hakkında sorular, tavsiyeler, fan çalışmaları gibi içerikler mevcut.

OGame TR Forum

Aktif üye sayısı: 5,037 Konu sayısı: 16,107

OGame de tıpkı Metin2 gibi Gameforge tarafından açılmış bir foruma sahip. Ancak bir fark var. OGame’in forumunda dil seçenekleri arasında Türkçe bulunuyor. Site içerisinde OGame’de bulunan farklı evrenlerin kendilerine ait başlıkları var. O başlıklar arasında savaşlar ve ticaret gibi konular bulunuyor. Dilerseniz yalnızca sohbet etmek için kullanabileceğiniz bir başlık da mevcut.

Nttgame Knight Online Forum

Kuruluş yılı: 2013 Aktif üye sayısı: 2,042,795 Konu sayısı: 416,007

Knight Online, Nttgame tarafından kurulmuş, dünya çapında tüm oyuncuları bir araya getiren bir foruma sahip. Aktif üye sayısının bu kadar fazla olmasının sebeplerinden biri de bu. Türk topluluğu sayfasına girildiği zaman oyun içi rehberi, oyuncu mahkemeleri ve tüm sunucular için açılmış farklı başlıkları incelemek mümkün.

Strategyturk Oyun Forum

Kuruluş yılı: 2002 Aktif üye sayısı: 4,915 Konu sayısı: 12,085

Strategyturk, strateji oyunları konusunda Türkiye’de bulunan en geniş kapsamlı içeriklere sahip olan sitelerden biri. Sitenin forumunda ise “Oyun Forum” isimli bir kısım var. Sitenin en aktif başlığı da bu. Burada oyun dünyasından gelişmelerden haberdar olup, tartışmalara katılabiliyorsunuz. Üstelik forumda konuşulan oyunlar yalnızca strateji oyunları değil.

Steam Topluluğu

Kuruluş yılı: 2007 Aktif üye sayısı: Aylık 90 milyonu aşkın kullanıcı

Steam Topluluğu için, 2003 yılında kurulan Steam’in, 2007 yılında beta olarak başlatılmış bir forumu demek yanlış olmaz. Steam bildiğiniz üzere şu anda dünya üzerinde bulunan en büyük oyun platformu. Böyle bir platformun topluluğu ise doğal olarak oldukça zengin. Atölye içerikleri, fan çalışmaları, sorular ve rehberlere ulaşmak da oldukça kolay.

Böylelikle Türkiye’de oldukça geniş bir kitleye sahip forum kültürünün öne çıkan sitelerini paylaştığımız yazımızın sonuna gelmiş olduk. Sizin de aklınıza gelen, uzun süredir kullandığınız köklü forumlar varsa bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir