Tesla Model S’in Motorundaki Iron Man Göndermesi (Video)

Tesla Model S’in Motorundaki Iron Man Göndermesi (Video)

Popüler video paylaşım platformu YouTube’da 7 milyona yakın abonesi bulunan What’s Inside? kanalı, adından da anlaşılacağı üzere, elektronik parçalardan otomobillere, ayakkabılardan yiyeceklere kadar pek çok ürünün içini açarak, bileşenlerine ayırıyor. 

Bu kez bir Tesla Model S’in içinde ne olduğunu merak eden What’s Inside, satış rekorları kıran elektrikli otomobilin motorunu açtı. Dan ve oğlu Lincoln, motoru açtıkları anda büyük miktarda soğutma sıvısı ile karşılaştılar; ancak videonun en ilginç kısmını Model S motorunun içindeki elektronik bileşenler oluşturuyor.

Söz konusu videoda, motorun içindeki bileşenlerin inanılmaz kompakt ve dayanıklı olacak şekilde tasarlandığı görülüyor. Motora dair en büyük sürprizlerden biri ise içinde Tony Stark, nam-ı diğer Iron Man’in göğsündeki Arc Reaktör’ünü andıran üçgen bir düzen olmasıydı. 

Tesla’nın sahibi Elon Musk, çizdiği imaj ve eksantrik projeleri nedeniyle gerçek hayatın Iron Man’i lakabıyla anılıyor. Hatta Iron Man 2’de oynama şansına da nail olan milyarder girişimci, Model S’in en önemli bileşenlerinden birinde ikonik karaktere isteyerek ya da istemeyerek bir gönderme yapmış olabilir.

Öte yandan motoru sökülen Tesla’nın 7 yaşında olduğunu söylemekte fayda var. Şirket bu süre zarfında araçlarındaki mekanik aksamlarda önemli yenilikler yaptı. Bu nedenle yeni Model S’lerin elektrik motorları muhtemelen çok daha ileri düzeyde. Eski modellerin dahi bu denli sofistike ve kompakt aksamlara sahip olması, Tesla’nın mühendislik açısından ne kadar yetenekli olduğunu kanıtlıyor. 

Tesla Model S’in elektrikli motorunun parçalara ayrıldığı videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir