eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat
Renk Körlerine Renkleri Gösteren Uygulama

Renk Körlerine Renkleri Gösteren Uygulama

Samsung, akıllı telefon ve televizyonlar üzerinde çalışan #Seecolors uygulaması ile renk körlerinin hangi renkleri daha azca görmüş olduğunü tespit edip ekrandaki görüntüyü ona göre düzenliyor.
Dünya üzerinde 300 milyonu aşkın insan renk körlüğü çekiyor ya da renk algılamada problem yaşıyor. Bunların görebildiği renk ve ton sayısı kişiden kişiye değişiyor, normal görüşle milyon renk algınlanabilirken renk körlüğü çekenlerin kimi bin yöreı rengi idraklayabiliyor, ciddi renk körlüğü düzeyinde ise bu sayı yüz civarına inebiliyor. Samsung da bu soruna yönelik bir çözüm sunmak için renk körlerine yönelik gözlükler üreten Macar firması Colorlite ile işbirliğine giderek #SeeColors adlı bir uygulama geliştirdi.
Samsung’un 2012 yılında başlattığı ve Samsung ürünlerinin insanların hayatını nasıl zenginleştirdiğini anlattığı kampanyası “Launching People” çerçevesinde devreye alınan #SeeColors uygulaması; renk körlerinin hayatlarını sınırlayan bir mevzuda ileriye doğru bir adım atmasına yardım ediyor.
Akıllı telefonlar ve Tizen-destekli akıllı televizyonlar üzerinde çalışan uygulama; Budapeşte Teknik Üniversitesi’nde profesör Klara Wenzel ve ekibinin yalnız renk körlüğünü saptamak yerine hangi rengin ne kadar noksan görüldüğünü de değerlendiren 30 senelik çalışmalarını temel alıyor. Uygulama, kullanıcıyı bir dizi teste sokuyor ve bunun sonuncunda renk körlüğüne haiz olup olmadığını, eğer sahipse çeşidini ve seviyesini belirliyor. Daha sonra uygulama ekrandaki renk paletini düzenliyor ve izleyicinin normalde görebildiğinden daha geniş bir renk skalasını doğru şekilde görmesini sağlıyor. Kullanıcı SeeColors’un yüklü olduğu televizyon üzerinden doğrudan testi yapabildiği benzer biçimde, Android uygulaması üzerinden de yapabiliyor, bilgilerini televizyona göndererek ekrandaki renklerin düzenlenmesini sağlayabiliyor.
Uygulama tüm Samsung 2016 SUHD televizyonlar üzerinde yüklü geliyor. Ek olarak Google Play ve Galaxy App Store üzerinden Macaristan, Bulgaristan ve Romanya bölgelerinde indirilebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir