PlayStation 5 Oyun Kolunun Wi-Fi Destekli Olacağını Gösteren Patent

PlayStation 5 Oyun Kolunun Wi-Fi Destekli Olacağını Gösteren Patent

Sony geçtiğimiz hafta yeni nesil konsolu PlayStation 5’in ne zaman tanıtılacağını ve Dualshock 5 kontrol cihazının bazı özelliklerini duyurdu. Ancak şirketin kontrol cihazı için açıklanandan daha fazla planı var gibi görünüyor. Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü tarafından Eylül ayında yayınlanan ve Mayıs ayında kaydedilen bir patente göre; Sony “bulut oyun sisteminin sunucusuyla kullanıcı etkileşimi” sağlayan bir kontrol cihazı geliştiriyor.

Başka bir deyişle PlayStation 5’in kontrol cihazı fonksiyonel olarak normal çalışan ancak doğrudan WiFi’ye bağlanma özelliğine sahip olan bir bulut oyun cihazı olabilir. Bu özellik giriş verimliliğini artırırken ve oyunlarda geleceğin teknolojisine geçişi sağlayacak potansiyeli yeni nesil konsola taşıyabilir. Özellik patent açıklamasında şu ifadelerle açıklanıyor:

“Kontrol cihazı, bir istemci cihaza bağlanmadan, sunucuya bağlanan bir ağa bağlanmak için doğrudan bir erişim cihazıyla iletişim kurar. Sunucu, ağ üzerinden iletilen oyun videosunu kontrol cihazına yerel olan bir görüntüleme cihazına işlememek üzere iletmek için girdileri alır ve işler.”

Bu teknoloji PS5 için geliştiriliyor olabilir ve yeni konsolun kontrol cihazı için anahtar özellik olabilir ancak Sony’nin oyun akış hizmeti PlayStation Now için kullanılacağını görmemiz daha muhtemel. Şirket geçtiğimiz günlerde Xbox Games Pass ile rekabet edebilmek için PS Now’ın üyelik ücretini düşürme kararı aldı ve akış hizmetini geliştirmek, uzun vadeli bir planın parçası olabilir.

Sony’nin bu konudaki yatırımı, PlayStation 5’i Google Stadia’ya önemli bir rakip haline getirebilir. Ortaya çıkan tasarımlara göre Dualshock 5’in kontrol cihazı Google Stadia’nınkine oldukça benzeiyor. Stadia kontrol cihazı tamamen Google’ın donanım ekibi tarafından geliştirildi ve hizmetin yayına girmesiyle kullanıcıların en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olacak Wi-Fi özelliğine sahip.

Akış servisini kullanmak için kontrol cihazına ihtiyacınız yok ancak birinci parti kontrol cihazı, Google Asistan üzerinden oyun içi yardım veya oturumunuzu Youtube Gaming’te canlı yayınlamaya başlayan bir Share (Paylaş) butonu gibi Google’ın akış hizmetindeki bazı işlevleri kullanacak.Sony PS5’in yeni kontrol cihazı akış hizmetlerinde Stadia ile aynı seviyeyi yakalarsa, çok daha etkileyici bir oyun deneyimi görebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir