eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat
Miras Avukatı Nedir?

Miras Avukatı Nedir?

Miras hukuku ile ilgili ihtilafların çözülmesi konusunda miras avukatlarından hizmet almak gerekir. İzmir miras avukatı seçimlerinde güvenilir avukatlardan hizmet almak önemlidir. Miras hukukunda miras kanunu isimli kanun bulunur. Ölen veya gaipliğine karar verilen kişilerin geride bıraktığı malların dağıtılması ile ilgili hukuk düzenlemeleri miras hukuku kapsamında yer alır. Gaiplik durumu bir kişiden uzun süreler haber alınamaması durumunda ilgililerin mahkemeden kişinin ölümüne karar vermesini istemesi ve mahkemenin de bu şekilde karar vermesi anlamına gelir.

Miras ile ilgili her konuda İzmir miras avukatı hizmeti alınabilir. Ölen kişinin borcu bulunuyorsa bu da mirasçılarına kalabilir. Bu gibi durumlardan mirasçılar reddi miras yapmak isteyebilir. Miras avukatı mirasın nasıl reddedilmesi gerektiği ile ilgili de hizmet verir.

Mal Kaçırma Davası

Mal kaçırma davası en çok görülen davalar arasında yer alır. Bu dava muris muvazaa nedeni ile açılır. Hukuki anlamda muvazaa görünürde geçerli olsa da tarafların kendi iradeleri dışında gerçekleşen ve aralarında hükümsüz olması konusunda anlaşmaları olarak ifade edilir. Buradaki muvazaa mal kaçırma amacı ile gerçekleştirilir. Miras hukukunda gerçekleştirilen muvazaa, muris muvazaa olarak isimlendirilir. Muris muvazaa iki aşamalı olarak gerçekleşir.

  • Öncelikle yapılan sözleşme ile bir algı yaratılır.
  • İlk sözleşmenin ardında muvazaa taraflarının gerçek iradeleri yer alır.

Mal kaçırma davalarında tarafların kazanabilmesi için muvazaalı işlemlerin ispat edilmesi son derece önemlidir. Ancak muris muvazaa ispatı oldukça zorudur. Bu nedenle bu tip davalar için deneyimli ve alanında uzman miras avukatları ile çalışmak gerekir.

Vasiyetname Düzenleme

Ölen kişinin mal paylaşımının nasıl yapılmasını istediğini yazılı ya da sözlü ifade etmesi vasiyetname düzenlemeolarak isimlendirilir.

  • Vasiyetname düzenleme işlemi resmi makamlar huzurunda ve kişilerin kendi el yazısı ya da sözlü olarak ifade etmesi şeklinde gerçekleştirilir.
  • Vasiyetnamenin geçerli olması için birtakım şartlar bulunur.
  • Vasiyetname düzenlemeleri kişilerin kendi el yazısı ile gerçekleştirilmelidir.
  • Hukuk düzenine göre vasiyetnamelerin belli şartlara uygun olması gerekir. Bu şartları taşımayan vasiyetnameler geçerli olmaz.
  • Bu tarz sorunlar ile karşılaşılmaması adına kişilerin bir miras avukatı ile vasiyetname düzenleme işlemlerini gerçekleştirmesi önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir