Kızılcık Fidanı Yetiştiriciliği

Kızılcık Fidanı Yetiştiriciliği

Latince ismi Cornus Alba olan kızılcık fidanı çalı formunda, 5-6 metre kadar boylanabilen, sarı çiçekli ve kırmızı-oval şeklinde meyveleri olan bir fidandır. Üretimi tohum, çelik, aşı, T göz aşı, yonga aşı ve daldırma yöntemleri ile olabilir. Kök sürgünlerinden de çoğaltılabilen kızılcık fidanı yaşlandığı zaman budama ile gençleştirilir.

Fidanın bulunduğu rakım ve iklim özelliğine göre hasat zamanı temmuz ayında başlayıp ekim ayı başına kadar devam eder. Meyveler aynı anda olgunlaşmadığı için hasadı 2-3 hafta sürmektedir. Hasat edilen meyvenin saklama süresi uzundur. Bekledikçe meyve sertliği azalır, renk kızarır ve tadındaki şeker oranı artar.

Meyveleri bol C vitaminli olup sağlığa yararları saymakla bitmez. Meyvelerinden reçel, komposto, hoşaf ve meyve suyu hazırlanmaktadır. Hatta yaprakları ezilip yara üzerlerine sürüldüğünde tedavi edici özelliği vardır. Ülkemizde her rakımda kolaylıkla yetişebilir. Yalnız aşırı yağış alan bölgelerde verim düşük olur, meyveler olgunlaşmaz ham kalır.

Sulamanın belirli aralıklarda düzenli şekilde olması, gübreleme takvimi uygulaması ve sıklıkla toprak işlemesi yapılması gerekir. Kızılcık fidanı dikim mesafesi fidan arası 5 metre sıra arası 5 metre olmalıdır. Kendinden verimli olan kızılcık fidanını iç mekanda 20-25 litrelik büyük saksılarda yetiştirmeniz mümkündür.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir