İsviçre’nin En Zengin Şehri, Basel

İsviçre’nin En Zengin Şehri, Basel

İsviçre’nin Cenevre ve Zürih şehirlerinden sonra üçüncü en kalabalık şehri olan Basel, refah düzeyi oldukça yüksek bir şehirdir. Önemli bir ticaret ve turizm merkezi olan Basel, kimya ve kozmetik sektörünün tanınmış birçok firmasının genel merkezine ev sahipliği yapmaktadır. Büyük Basel ve Küçük Basel olarak ayrılan şehri Ren Nehri ikiye bölmüştür. Şehirde Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Romanca dilleri konuşulmaktadır. Bu nostaljik şehri keşfetmek ve şehrin güzelliklerinin tadını çıkarmak için hiç vakit kaybetmeden AnadoluJet Basel Uçak bileti satın alabilirsiniz

Basel’de Gezilecek Yerler

  • Old Town (Eski Şehir) bölgesi, Basel’in kalbi olarak adlandırılmaktadır. Bu bölgeyi gezinizin başlangıç noktası olarak belirleyerek yönlendirme tabelalarının eşliğinde gezinize başlayabilirsiniz.
  • Basel Katedrali, şehrin birçok yerinden görünmesinin yanında Gotik ve Romanesk mimari yapısı ile görenleri kendine hayran bırakıyor.
  • Rathaus Belediye Binası, şehrin ana meydanı olan Marktplatz’da kırmızı rengiyle sizi karşılıyor olacak. 16. Yüzyılda inşa edilmiş bu yapının avlusu heykellerle ve resimlerle süslenmiştir ayrıca rehberli turlar ile birlikte binan odalarını da gezme şansı yakalayabilirsiniz.
  • Buradan ayrılarak yaklaşık on dakikalık yürüme mesafesinden sonra Spalen Kapısı’nı ziyaret edebilirsiniz. Etkileyici bir görünüme sahip olan bu surun, günümüze yalnızca bir kısmı ulaşmıştır.
  • Spielzeug Welten Museum yani Oyuncak Müzesi, her yaştan ziyaretçini keyifle gezdiği bir müze olduğu için bu yeri de görülmesi gerekenler listesine eklemek istedik.
  • Kunstmuseum yani Güzel Sanatlar Müzesi, 1600lerden bu yana ziyaretçilere açık olduğu Avrupa’nın halka açık en eski müzesidir. Müzede Picasso, Vincent Van Gogh, Paul Gauguin gibi pek çok ünlü kişilerin eserleri sergilenmektedir.

Basel’den dönüş için alacağınız Samsun uçak biletiile sizleri özel kampanyalardan yararlanabilirsiniz.

Basel’de Ne Yenir?

  • Raclette: Basel’de servis edilen bir çeşit peynirdir. Yanında sucuk, patates, pastırmayla birlikte ordövr tabağı olarak servis edilen bu peynirin tadı uzun süre damağınızdan gitmeyecektir.
  • Makaloff: Basel’de deneyebileceğiniz bir başka peynir lezzetidir. Peynirin yağda kızartılmasıyla oluşan Makaloff, yerli halk ve yabancı turistler tarafından en çok sevilen ve tercih edilen lezzetler arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir