eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat
İşlenmiş gıdalar, kanser arasındaki bağlantıyı öneriyor

İşlenmiş gıdalar, kanser arasındaki bağlantıyı öneriyor

Bilim adamları Perşembe günü, dış uzmanlar çalışma sonuçlarına fazla okumaya karşı uyarıda bulunsa da, çerezler, gazlı içecekler ve şekerli tahıllar gibi “ultra-işlenmiş” gıdalar ile kanser arasındaki bağlantıyı önerdi.

Fransa ve Brezilya araştırmacıları, çevrimiçi anketleri tamamlayan, yaklaşık 1.300 farklı gıda maddesinin alımını ayrıntılarıyla anlatan yaklaşık 105.000 Fransız yetişkinin verilerini kullandı.

Bu, grup içinde kanser teşhisi konan vakalarla karşılaştırıldı.

“Sonuçlar, diyette aşırı işlenmiş gıdaların yüzde 10’luk bir artışının genel kanser riskinde yüzde 12, göğüs kanseri riskinde ise yüzde 11 oranında bir artışa neden olduğunu gösteriyor” dedi. Araştırmayı yayınlayan BMJ.

Prostat veya kolorektal kanser için anlamlı bir ilişki bulunamadı.

Listedeki gıdalar paketlenmiş ekmek, çörek, pizza ve kek, cips, endüstriyel olarak üretilen tatlılar, gazlı içecekler, balık ve tavuk nuggets, hazır şehriye ve çorbalar ve dondurulmuş hazır yemeklerdi.

Ekip, önceki araştırmalar şeker, yağ ve tuz içerisindeki işlenmiş gıdaları obezite, yüksek tansiyon ve yüksek kolestrol ile ilişkilendirdi ancak artan hastalık riski için sağlam kanıtlar “kıt” olduğunu belirtti.

Araştırmalarının, aşırı işlenmiş gıdalarda yüksek bir diyet ile kanser arasında bir korelasyon olmadığını gösterdiklerini vurguladılar. Bu tesadüf olabilir ve sonuç olarak bu tür yiyeceklerin kansere neden olduğunu ispatlamaz.

İngiltere’deki Quadram Institute Bioscience’den bir beslenme araştırmacısı Ian Johnson, yazarların “istatistiksel açıdan önemsiz, oldukça zayıf bazı dernekler” tanımladığını söyledi.

“Sorun, kullandıkları ultra-işlenmiş gıdaların tanımının çok geniş olması ve sebep sonuçlarına bağlı bağlantılar tam olarak ne olduğuna karar verilmesinin imkansız olduğu konusunda kötü bir şekilde tanımlanmış olması” diyor Science Media Center aracılığıyla yapılan açıklamalarda.

Londra Kraliyet Koleji’nden Tom Sanders “ultra-işlenmiş yiyecek” teriminin “tanımlanması zor” olduğu konusunda anlaştı.

“Bu tanım, ekmek, kek, bisküvi, tereyağı, et, peynir, kalaylı meyve ve sebzeler gibi ev yapımı ya da zanaatkar gıdaların yanı sıra yöresel gıda hazırlamada kullanılan şeker ve tuzu da dışlıyor” dedi.

Beslenme açısından bakıldığında, bu sınıflandırma keyfi görünmekte ve endüstriyel olarak üretilen gıdaların evde veya zanaatkarlar tarafından üretilenlerden farklı bir beslenme ve kimyasal bileşime sahip olduğu öncülüne dayanmaktadır, bu durum böyle değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir