Hollanda’nın 1915 yılındaki kararıyla ilgili suçlamaları dile getirdi

Hollanda’nın 1915 yılındaki kararıyla ilgili suçlamaları dile getirdi

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, parlamentonun 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanımlama kararından ötürü Hollanda’nın cumhurbaşkanlığı görevlilerini topladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, yazılı bir açıklamada, Hollanda için Ermeni iddialarını tanımanın Türkiye için kabul edilemez olduğunu söyledi. Bu iddialar, Türk devleti ve milleti için hassas bir konu olan 1915 olaylarını siyasallaştırdı.

Aksoy, Avrupa yasalarındaki yasal emsallerin 1915 olayının meşru bir tartışma konusu olduğuna karar verdiğini kaydetti.

“Bu bağlamda, Hollanda politikacılarından Türkiye’ye karşı önyargılı tutumlarını gözden geçirmelerini ve tarihin politikleştirilmemesi için davet ettiklerini” vurgulayan Hollanda, Türkiye’nin Türkiye’nin Osmanlı tarihi konusunda akademik uzmanlardan oluşan bir bağımsız ortak komisyon önerisini destekleyebileceğini de sözlerine ekledi. bu tarihsel sorunun çözümüne katkıda bulunmak istiyor.

Açıklamada, Türkiye’nin Hollanda ile olan ilişkilerini normalleştirme iradesinin bir göstergesi olacak bu konudaki Türkiye’nin görüş ve beklentileri Hollanda’nın Hollandalı sorumlularına iletildi.

Perşembe günü, Hollanda parlamentosunun alt meclisi konuyla ilgili iki öneri kabul etti. Birinci müsabakada “Ermeni soykırımı tanıyor”, diğeri ise Nisan ayında yapılan etkinliklerin anısına ev sahipliği yapmasını Hollanda sekreteri ya da devlet sekreteri gerektiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir