Hackerlar sahte banka sayfalarını yayınlandı!

Hackerlar sahte banka sayfalarını yayınlandı!

Sanal dünyanın en büyük sorunlarından biri olan dolandırıcılık her geçen gün yeni formlarla kullanıcıların karşısına çıkıyor. Özellikle teknoloji konusunda yeterli bilgisi olmayanları hedefleyen bu saldırılara bir yenisi daha eklendi. Üstelik bu sefer saldırganlar Twitter‘a resmi olarak ilan da verdiler.

Hackerlardan sahte banka sayfası Twitter ilanı

Yapı Kredi, Garanti ve Vakıf Katılım gibi bankaların internet sayfasının bir kopyasını üreten siber saldırganlar bu sayfaların ilanını Twitter üzerinden yayınladı. Birbirinin aynı olan İlandaki bilgilere göre bankalar 10 kişiye Mercedes otomobil, 100 kşiye iPhone X ve katılan herkese 500 TL World Puan vereceği bir yarışma düzenliyor. Oldukça amatör olarak hazırlanan ilanda sadece bir adres yer alıyor. Adrese tıklandığında ise sayfa açılmıyor.

Twitter’a nasıl ilan verebiliyorlar?

Fakat kullanıcıların aklına takılan önemli soru ise böyle bir ilanın Twitter üzerinden nasıl yayınlanabildiği oldu. Belli onay mekanizmalarına sahip olması gereken Twitter ilan sisteminin dolandırıcılara açık olması kafalarda soru işareti oluşturdu. Geçmişti benzer durum Facebook‘ta da olmuş, çeşitli markaların ürünlerini çok ucuza sattığı iddia edilen ancak gerçekte sahte ürün satan siteler sosyal ağa ilan vermişti.

Ne yapmak lazım?

Mantıksız, yeteri açıklaması olmayan, normalden çok daha ucuza ürün satan site ve ilanlardan uzak durmak gerekiyor. Bu sayfalara ne cepten ne de bilgisayardan girilmemeli.  Sahte sayfalar hackerlar tarafından kullanıcı bilgilerini ele geçirmek için oluşturuluyor. Bilgiler ele geçirildikten sonra ise hesaplar boşaltılıyor ya da kredi kartından alışveriş yapılıyor.

Sahte Kuveyt Türk sitelerine dikkat!Güvenlik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir