Geleceği, Saatler İçin Değil, Son Dakika İçin Dolduran Bir Elektrikli Araç

Geleceği, Saatler İçin Değil, Son Dakika İçin Dolduran Bir Elektrikli Araç

Bir elektrikli araç dolumu çoğu zaman bir prize takılı olan boş saat anlamına gelir.

Dünyanın en büyük ve en büyük şarj şebekesi ChargePoint, yolculuklarda şarj için bekleme süresini kısaltmak istiyor. Campbell merkezli şirket Perşembe günü, 200 mil uzunluğundaki elektrik aralığına 10 dakika benzer biçimde kısa sürede güç sağlayabilecek yeni teknoloji ortaya koydu.

EV sürücüleri yolculuğun planlanmasını durdurabilir – mevcut araçlar ChargePoint’in Express Plus ünitelerinin maksimum 400 kilowatt çıkışını idare edemez. Piyasanın en üst seviyesindeki Teslas, ortalama 120 kilowat’ı işleyebilir ve diğer elektrikli çalgıların kapasiteleri daha düşüktür.

Sadece yeni teknoloji, aralık endişesi ve uzun sürüşlerde doldurma süresi gibi engelleri azaltabilir – potansiyel elektrikli araç sahipleri için. Ek olarak Tesla olmayan sürücüler için genişleyen, ülke çapında hızlı şarj istasyonları ağı imkânını da açıyor.

Tesla, müşterileri için Supercharger ağını, araçların menzilinin ötesine, ortalama 200 mil ötesinde yolculuğa çıkmaya hazırladı. Hızlı şarj istasyonları – ABD karayolları boyunca ortalama 800 istasyonda yaklaşık 5.000 adet – yarım saatte 170 mil suyu ekleyebilir.

ChargePoint CEO’su Pat Romano bir röportajda şirketin yeni nesil elektrikli taşıtlar için altyapı inşa ettiğini söyledi. Romano, sürücülerin bir istasyona çekip fişe taktığı ve bir elinde bir latte tutarken hızla şarj ettiği uzun mesafeli bir seyahat öngörüyor.

Express Plus DC şarj cihazları, Teslas, Nissan Leafs, Chevy Cıvataları ve öteki pille çalışan otomobiller de dahil olmak üzere hemen hemen tüm EV’lerle çalışır. İstasyonlar, araç ve istasyon kapasitesine göre uygun seviyede akım sağlayacaktır.

Şirket ek olarak, günlük güzergahlarda çalışan elektrikli otobüslere ve teslimat kamyonlarına hizmet etme fırsatı görüyor. İstasyonlar, daha uzun, düşük güçte şarj ve hızlı dolum için kullanılabilir. Romano, “araba her zaman kontrol altında.” Dedi.

İlk sürümlerinin bu yaz yüklenmesini bekliyor. Şirket ek olarak otoyollar boyunca stratejik noktalarda hızlı şarj ağı oluşturmak için ortaklıklar üzerinde çalışıyor. ChargePoint çoğu zaman istasyonların sahibi değildir, ancak sistemleri çalıştıran şebekeyi işletir.

Pil şarjlı otomobillerin popülaritesi arttıkça şarj pazarı hızlı bir büyüme gösterdi. Endüstri grubu Gelişmiş Enerji Ekonomisine göre, altyapının şarj edilmesi için harcama 2011-2015 senelerı arasında üç katına çıktı.

Kasım ayında otomobil üreticilerinden oluşan bir ortaklık, Avrupa çapında hızlı bir şarj ağı kurmayı planladı ve başta birim başına 350 kilovat tedarik eden 400 alanla başladı. Grup, BMW, Mercedes, Ford, Audi ve Porsche’yi yer alıyor. Şebeke, Avrupa kıtasında EV’lerde uzun mesafe yolculuğuna izin verecekti.

Tesla CEO’su Elon Musk geçtiğimiz ayın şirketin yükseltilmiş bir Supercharger üzerinde çalışmış olduğunı ima etti ve 350 kilovatlık bir şarj cihazının çok ufak olduğuna şaka yaptı. “Neye atıfta bulunuyorsun, çocuk oyuncağı mı?” Diye takipçisine tweet yaptı.

Musk yeni şarj aygıtı için çıkış zamanı önermedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir