Fren Pedalı Olmayan Araç: Nissan Leaf

Fren Pedalı Olmayan Araç: Nissan Leaf

Eski tip manuel şanzımanlı otomobillerde sürücülerin aracı üç farklı pedal ile kullanması gerekirdi. Ardından ilerleyen mühendislik otomatik şanzımanı ortaya çıkardı ve sürücüler gaz ve fren olmak üzere iki farklı pedal ile araçları kontrol etmeye başladılar. Ancak teknoloji her geçen gün gelişmeye devam ediyor; artık aracınızı tek bir pedalla kontrol edebilirsiniz.

Nissan Leaf’de görmüş olduğumuz tek pedallı kontrol sisteminde sürücü, ilerlemek için olağan şekilde gaz pedalına yükleniyor. Ayağını gazdan çektiğinde ise e-Pedal olarak da adlandırılan fren sistemi devreye giriyor ve araç kendiliğinden duruyor. e-Pedal sistemi henüz %100 verimlilikle çalışmasa da dik yokuşlarda dahi araçların durabilmesini sağlıyor.

Yarısını Ortadan Kesmişler Gibi Gözüken Üç Tekerlekli Elektrikli Araç: Solo

e-Pedal sistemi, aracın ileri yönde olan kinetik enerjisini elektrik enerjisine çeviriyor. Böylece kinetik enerji, fren rotorunda ısı olarak kaybedilmek yerine verimli bir şekilde kullanılmış oluyor. Elbette ki elde edilen enerji, aracı hareket ettirmek için kullanılan enerji kadar büyük değil ancak bu teknik ile aracın tek şarj menzili bir miktar da olsa arttırılabilir.

Aşağıdaki videoda Nissan Leaf’in e-Pedal sisteminin nasıl etkinleştirildiğini ve çalıştığını görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir